"Парите днес се контролират от централните банки, които иззеха този изключително пазарен феномен - парите, и вече ги създават като количество и интензитет, въз основа на собствените си чисто политически цели - да обслужат определено правителство, ако има икономическа криза". Това каза пред БНР икономистът и финансов анализатор Кузман Илиев, автор на книгата "Кой контролира парите ни?".
Той подчерта, че централните банки са независими, но само в рамките на правителствената политика:
"Чрез контрола над парите се придобива изключителна власт".
Илиев обясни, че има силен недемократичен елемент в пълния контрол на парите:
"Ако едно правителство иска да направи война, то трябва да увеличи разходите за военизиране, като вдигне данъците, но това е много болезнено политически, достатъчно е да напечата нови пари и да направи войната много по-възможна, отколкото би била в демократичния процес, когато гражданите ще кажат, че не са съгласни и че войната е ненужна, защото те обедняват и данъците са им високи".
Един от най-важните икономически уроци гласи, че работата на икономиста е да изследва не това, което се вижда, а това, което остава скрито. Тази книга е за ефектите от намесите в пазарните отношения, които остават скрити за невъоръженото око.
Написана на принципа на статии по отделни важни теми, пречупени през разнообразието на реалността, „Кой контролира парите ни?“ засяга живота на всеки от нас. Защо инфлацията прави войните по-вероятни; капитализмът ли е виновен за кризите; защо и как социалните мрежи налагат „мека“ цензура; пари или инвестиция е биткойн; как да оцелеем по време на икономическа криза; идва ли залезът на цивилизацията и има ли противоотрова? Това са само част от темите, върху които авторът хвърля нова светлина, помагайки за по-доброто разбиране на света на икономиката и политиката – вчера, днес и утре.
Интервюто на Даниела Големинова с Кузман Илиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.Народните представители ще гласуват кандидатурите на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата. В редовния парламентарен контрол ще участват вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов, финансовият министър Теменужка Петкова и още 7 министри. Силвия Къдрева и Маргарита Николова са двете предложени кандидатури..
Трети ден градският транспорт в София е спрян заради протеста на работещите в общинското дружество с искане за увеличение на заплатите. Денят е учебен! Автобуси, тролеи и трамваи остават в депата. От "Метрополитен" съобщиха, че и днес ще обслужват пътници с повече мотриси и на по-малки интервали от време. Протестът в София: Автобуси, тролеи и..
Община Варна открива летния туристически сезон с концерт-спектакъл от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото: "Варна – където времето тече различно", а специален гост ще бъде Теодосий Спасов. "Има огромен интерес на скандинавския пазар към нашата страна, особено към Северното Черноморие. Може да се..
Гръцките власти предупреждават за тежка метеорологична обстановка за два дни. С порив на вятъра 100 километра в час започна промяна на времето. Силни ветрове духат над Егейско море, придружени с проливни дъждове. Част от фериботите са спрени. Проблемен оства трафикът на фериботи до събота вечерта, предупреждават транспортните фирми. Пътниците с..
Кипър започва да предоставя електронни трансгранични здравни услуги, с което ще се осигури непрекъснатост и качество на лечението в рамките на ЕС. Тяхното стартиране ще бъде обявено официално днес от здравния министър Михалис Дамянос. Кипър постепенно ще свърже електронно здравните данни на своите граждани със здравните системи на 16 други..
Полша ще направи всичко възможно, за да държи Великобритания близо до Европейския съюз и ще бъде “свързваща връзка“ между Съединените щати и ЕС, особено в областта на отбраната, казва в интервю за „Таймс“ Рафал Тшасковски, кмет на Варшава и основен кандидат за следващ президент на страната. „Имаме нужда от Великобритания заради нейния опит, заради..
В Ямболско отбелязват 149 години от бунта в село Бояджик. И тази година пред паметника „Априлец“ в покрайнините на селото ще се състои възпоменателна церемония. Едно от най- кръвопролитните събития по време на априлското въстание е клането в село Бояджик. На 17 май 1876 година са избити близо двеста души, припомня историкът Христина..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..