"Беше ни дадена думата, но гласът ни не беше чут". Това заяви пред БНР Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК и председател на Европейската асоциация за защита на човешките права. Думите му са коментар за отправените препоръки от тях към депутатите преди приемането на промените в Изборния кодекс. Той посочи, че някои от предложенията на Обществения съвет към ЦИК - като отпадането на ограничението за 35 избирателни секции в страните извън ЕС - е съвпаднало с предложенията на депутатите и така е било материализирано.
"Това обаче, което не се случи, а няма дори и дума, е за изчистване на избирателните списъци от мъртвите души. ... Явно не им стигна времето или нямаха волята да се преборят точно с този проблем, а той е доста сложен и изисква усилия, изисква отдаденост", подчерта Цицелков.
Той определи като голям проблем това, че е прието да се гласува с машини в чужбина:
"Това не е ясно как ще стане и отваря вратата за други проблеми. Не е ясно кой ще осигури технически тези машини в чужбина. А и тези машини трябва да бъдат сертифицирани в България и после разпратени по всички дестинации, а много държави са в локдаун. Това ще произтекат много логистични проблеми, които ще се отразят на изборния процес".
Според Стоил Цицелков е проблем и това, че не се говори за сертифициране и в "Информационно обслужване", където се обработват резултатите от гласуването и откъдето излиза крайният резултат.
По думите на експерта видеонаблюдението при броенето не е нужно, но ако ще доведе до повече доверие, трябва да се намери начин да се приложи:
"В момента то не е ясно... При добро желание можем да го направим, но не е това гаранцията за честността на вота".
Очакването му за изборите през юли е да имат близки резултати до тези на 4 април, но изказа надежда партиите да намерят консенсус и да поемат отговорност, защото влизането от избори в избори няма да доведе до нещо по-добро.
Интервюто на Людмила Железова със Стоил Цицелков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..