„Има един установен световен ред и той е установен след победата над Хитлер. Този световен ред, който създаваше продължителен период на мирно съжителство, започна да се разклаща. Социализмът започва да заглъхва като алтернатива. На негово място се възражда друга алтернатива на либерализма, това е консервативно-националистическата алтернатива. Това доведе до опити за формиране на нова световна система с повече от два силови центъра. Това е причината за всичките сътресения“. Коментарът пред БНР е на проф. Искра Баева, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“.
По думите ѝ Русия е променила коренно облика си и е придобила характеристиките на консервативна имперска сила.
„Това я противопоставя на либералния Запад. Но този либерален Запад има противници и в самия Запад. В момента наблюдаваме голямо идеологическо противопоставяне между либерализма и националистическия консерватизъм. В състоянието на несигурност се раждат искрите. Не трябва да се изобретяват нови правила. Трябва да се завърнем към стабилността на правилата, създадени след Втората световна война. Световните лидери трябва да признаят това и да признаят, че светът е подвижен“.
В предаването „Събота 150“ проф. Баева допълни:
„Китай е основната опасност. Не Русия. Западът някак иска да влезе отново в старата битка, която е спечелил от Студената война. Но светът се е променил“.
Според нея администрацията на американския президент би могла да намери верния път за продължаване на политика, която ще запази САЩ като водеща сила в света, но не единствената.
Историкът коментира и темата за демокрацията - „от формална гледна точка много държави са демокрации, но по същество не са“:
„Демокрацията е хубаво нещо. Може и да е либерална, може и да е консервативна. Затова трябва да се гледат интересите на света, а не толкова идеологическото противопоставяне“.
Интервюто с проф. Искра Баева можете да чуете в звуковия файл.
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...