Този месец Столичният зоопарк отбелязва 133 години от създаването си.
„Столичният зоопарк е най-големият зоопарк на Балканите и като такъв би следвало да се отбележи подобаващо такава годишнина“, каза за БНР Добромир Бориславов, директор на зоопарка, ландшафтен архитект.
Той съобщи, че ще се организира изложба, с която да се насочи вниманието на посетителите към защитените видове животни, които се отглеждат в Столичния зоопарк.
„Напоследък зоопарковете започват да придобиват една много важна функция. Те от места, в които се отглеждат диви животни на закрито, вече все повече се превръщат в центрове, в които да се отглеждат и размножават и защитени видове, изчезващи в природата и реално погледнато ролята на зоопарковете е да съхраняват генофонда и да се опитват да поддържат и увеличават популациите на тези застрашени видове“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Бориславов.
Върху стари варели ще бъдат показани рисунки на животни от защитени видове, които столичната зоологическа градина отглежда.
„И за да бъде модерен, както повечето големи зоопаркове, ние сме решили това да се случи върху нестандартни пана, те ще бъдат изрисувани върху варели като искаме да покажем на посетителите, че в днешно време трябва да се опитваме да оползотворяваме ресурсите на природата по възможно най-пълноценния начин. Искаме да покажем, че едни отпадъчни продукти могат да се превърнат в произведение на изкуството. Именно върху тези варели ние ще покажем рисунки на животни от защитени видове, които Столичната зоологическа градина отглежда. По различни начини ще се опитаме да възпитаваме децата към любов и грижа към природата и съответно към животните, защото всичко е един цикъл, една екосистема. За съжаление намесата на хората води до катаклизми и изчезване на много ценни видове“, подчерта той.
Според Добромир Бориславов ръководството на Столичната зоологическа градина се стреми да облагородява пространството на зоопарка, който е 235 декара.
„Японската градина ще бъде подобрена, да стане още по-привлекателна, красива с богатото си съдържание от декоративни видове със своите алеи с камъчета и други ландшафтни композиции. В момента има реконструкция на една от детските ни площадки, която се намира близо до бизоните и благородните елени. Още малко остава тя да бъде завършена, след това в рамите на летния сезон ще бъде реконструирана и детската площадка, която е близо до езерото, благодарение на това, че зоологическата градина кандидатства по програма ПУДООС на министерството на околната среда и водите“.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази..