Документалната изложба е традиционна за всяка годишнина на Съюза на артистите в България. Различното сега е, че той навършва достолепните 100 години.
Фотографската изложба в градинката на „Кристал“ ще представи едни от най-значимите моменти и личности, свързани с историята на организацията, каза за БНР председателят на САБ Христо Мутафчиев.
"100 години са много сериозна история за живота на една организация като нашата - Съюза на артистите в България. 100 години това означава организация, която е запазила своят цялост, своята безкомпромисност по отношение решаването на проблемите на гилдията и всеобхватна защита на всички наши членове и на хората, които имат проблеми, свързани с трудово-правни въпроси, с личния им живот, с частни проблеми, проблеми с институциите".
Общо изложбените пана са 28, в 14 от тях ще бъдат показани всички председатели на артистичния съюз от 1921 г. до момента. В останалите са представени автентични документи, издания на специализирани вестници, носители на наградата „Икар“ и други. Куратор на изложбата е Тинка Николова:
"Достигнахме до решение да представим всички председатели до момента, които са били от самото му създаване през 1921 година до днес включително, защото не всички колеги познават, особено по-младото поколение, кой е бил начело на съюза. Това са едни много големи театрални личности, които са дали не само част от себе си за Съюза, но изобщо за театъра, за неговото основаване, за неговия просперитет".
Всеки от председателите на Съюза оставя своя отпечатък, но следвайки основната мисия.
"Това, което мога да отчета като успех за всички години, през които аз съм работил като председател на Съюза на артистите, е това, че досега не сме имали нито един проблем нерешен, свързан с живота или работата на наш колега. Освен всичко останало създаването на здравен и социален фонд към нашата организация. И двата фонда работят изключително добре и подпомагат колегите ни. Не на последно място превръщането на Съюза на артистите в България в изключително авторитетна организация, с която всички институции в България, имайки допир до нашата дейност, се съобразяват", допълни Христо Мутафчиев.
В експозицията са използвани архивни кадри от Съюза на артистите в България, държавната агенция „Архиви“ и Народен театър „Иван Вазов“.
Изложбата ще остане в градината на „Кристал“ до 24-ти май. Тя се провежда със съдействието на Столична община.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..