Голяма част от страните на Балканите започнаха постепенно да облекчават ограничителните мерки, въведени заради коронавируса.
Турция, която все още се намира в национален локдаун, планира да премине от следващата седмица към поетапно разхлабване, когато дневният брой на новите случаи на коронавирус падне под 10 хиляди. Предвижда се първо да започнат работа малките търговски обекти, после да бъдат подновени лекции и упражнения на някои факултети.
В Гърция от петък е в сила гръцката версия на "зелен сертификат" за пътуване до островите, с изключение на Лефкада и Евбея (Евия), по море или по въздух. Пътуващите трябва да имат сертификат за ваксинация, негативен резултат от PCR или бърз тест, или документ за преболедуване на Covid -19.
Кипър също въведе специални пропуски - "коронапаспорти", които важат за хората, ваксинирани с поне една доза или преболедували коронавирусна инфекция през последните шест месеца. Българските граждани, които разполагат със сертификат за ваксиниране, ще бъдат допускани на територията на страната, без да е необходимо да представят PCR тест за COVID-19 и няма да подлежат на карантина, стига да са получили потвърждение от кипърските власти и да са изминали определен брой дни от поставянето на ваксините.
Властите в Румъния отмениха задължителното носене на маска на открито, с изключение на оживени места като пазари, тържища и спирки на обществения транспорт.
Северна Македония разреши мероприятията на закрито при запълване на 30 процента от капацитета. Отворени са фитнес центровете и спортните зали.
В Сърбия ресторантите и кафенетата работят на закрито при капацитет 50 процента. Нощните клубове остават затворени. Остава в сила забраната да се събират повече от пет души.
В Словения от понеделник гимназиите и университетите възобновяват присъственото обучение. В закритите части на заведенията ще бъдат обслужвани само гости, които са ваксинирани с две дози или са преболедували КОВИД-19 през последните 6 месеца, или имат негативен резултат от тест, не по-стар от 48 часа.
В Хърватия, Албания и Косово продължава тенденцията към спадане на броя на новите случаи на коронавирусна инфекция, а процесът на ваксинация набира скорост.
Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверките, извършени от края на януари от Главната инспекция по труда извършва в сектор "Строителство". Близо 400 обекта са проверили към момента инспекторите, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450. Установено е, че работниците не използват..
Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща започва в 11 часа в Медицинския университет, в зала 113 "Луи Пастьор", факултет "Фармация"...
В троянското село Добродан министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще открие днес Център за настаняване от семеен тип на пълнолетни лица с деменция. Новият център е с капацитет 15 потребители с деменция, на които ще се предоставят услуги за резидентна грижа, поясни Мариана Николова, директор на общинския комплекс за..
В Народното събрание днес ще се състои кръгла маса на тема "Премахване на нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на моторни превозни средства", организирана от депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Йордан Иванов. Инициативата има за цел да срещне гледните точки на нотариусите, институциите, народните..
Два по-силни труса с епицентър недалеч от гръцкия остров Санторини бяха регистрирани през изминалата нощ на фона на продължаващата сеизмична активност в района. Малкото жители, останали на Санторини, съобщават за трудна нощ с няколко много силни труса. В рамките на час имаше две земетресения над 5-а степен по Рихтер. Сеизмолозите промениха..
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Харченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната" . Това обясни пред БНР Павлин Русанов. Близо 25 години той е човекът, който стои зад планирането и управлението..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..