Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище "Васил Левски 1861" в Карлово навърши 160 години

БНР и карловското читалище изпълняват проект за събиране на информация за велики карловци

2
Читалище „Васил Левски 1861“ в Карлово
Снимка: Мирослав Василев

На 11 май читалище "Васил Левски 1861" в Карлово навърши 160 години от основаването си. За датата на основаването на читалището свидетелства дописка в брой 36 на вестник "Дунавски лебед", списван от Георги Раковски. 

През 1861 Раковски основава първото българско читалище в Букурещ. В Загреб излиза от печат сборникът "Български народни песни" на Братя Миладинови, а в Габрово, Шипка и Карлово се учредяват читалища.

"В тези трудни години, в трудния път на българското Възраждане тези институции възникват към българските училища. Неслучайно първите членове са учителите, просветителите в тези будни подбалкански градчета и така се създава и карловското читалище през 1861 година. Ролята на тази културна институция в обществения живот на града сред българската общност е била значима - те са едни от организаторите на първите театрални представления в нашия град. След създаването си дейността на читалището продължава и така се стига до 1870 година, когато в града се създава ученолюбивата дружина", каза за БНР директорът на историческия музей в Карлово Мария Деянова.

Някои от членовете на ученолюбивата дружина са членове на Карловския революционен комитет, който е основан от Апостола през 1869 година.

"Те са чертаели планове за политическото освобождение и за присъединяването на града към революционната мрежа, създадена от Апостола. Самият Васил Левски е призовавал при своите пътувания в България, когато създава вътрешната революционна организация, да създават читалища като легална форма на комитетите. След Освобождението, през 1893 година будното карловско гражданство създава ученолюбивото дружество "Васил Левски" като в техния устав е записано, че една от главните задачи е построяването на паметник на Васил Левски за увековечаване на паметта на безсмъртния Апостол", допълни Деянова.

Библиотечната дейност поставя основите на карловското читалище:

"Ние сме горди от факта, че нейните основи са положени от известния карловски възрожденски учител Брайко Хаджигенов с няколко книги и абонамент на вестниците "Дунавски лебед" и "Гайда". Така се ражда Карловската библиотека – една от първите обществени библиотеки в България. Понастоящем тя разполага с фонд от 70 000 тома, които читателите могат да ползват в обособените отдели. Имаме обособен Фонд "Краезнание", който е ценната част от фонда на библиотеката", подчерта в предаването "Рано в неделя" библиотекарят София Бановска.

Иван Хаджийски, председател на читалищното настоятелство, изтъкна:

"В момента в школите на читалището, които са 10, се обучават над 200 деца във всякакви възрастови групи. Това са певци, музиканти, танцьори, художници. За карловци, според мен, читалището е мястото, където се случва културният живот на града; мястото, без което не може; мястото, което винаги трябва да го има и според мен то ще пребъде през годините".

БНР и карловското читалище "Васил Левски" изпълняват проект "Знаменити карловци - звукова памет на българската култура".

"Да бъдат издирени и събрани гласовете на велики личности, актьори, певци от нашия край, защото това е и архив за поколенията", допълни Хаджийски.

Читалище „Васил Левски 1861“ в Карлово    Снимка: Държавен архив

Ръководител на детската фолклорна формация "Розова долина" към карловското читалище е Велина Иванова:

"За наша радост децата непрекъснато нарастват - 25 и 30 деца от 4 от 18 годишна възраст. Радостното е, че вече имаме и второ поколение изпълнители, майки на дечица са били наши изпълнители, вече водят и своите деца. Това е наша изключителна гордост и привилегия да ги посрещнем и да започнем да ги изграждаме като изпълнители, като любители на фолклора и като разпространители на народното творчество".

Детската фолклорна формация "Розова долина" е един от лауреатите на детския радиоконкурс "Млади фолклорни таланти" на програма "Хоризонт".

"Искам да отбележа, че това се случи в началните етапи на създаването на формацията и много ентусиазирано изпращахме записи. Спечелихме и участия в Прага, в Чехия, два пъти наши представители са гостували. Това беше един много голям скок, трамплин да си повярваме, че можем да продължим на такава голяма сцена", допълни Велина Иванова.

"Винаги, когато посещавам читалището в Карлово, се изпълвам с прекрасни чувства и трепетно усещане и това ми дава изключително хубави емоции и мисля, че се извисявам духовно", каза 13-годишният Йоан Иванов. 

"Искам да кажа, че най-хубавите спомени са тези пътувания до различни места и конкурси, най-голямото нещо, което ми дава пеенето е радостта и приятелите, които имам тук", допълни 12-годишната Никол Гаджева.

Русанка Русанова е преподавател в школата по пиано към карловското читалище:

"В момента в школата по пиано се обучават 10 деца. Школата съществува от 10 години. Това ми дава много голямо удовлетворение, тъй като децата се запознават с класическата музика и се учат да свирят много произведения".

Илия Пиринчиев сподели, че много харесва класическата музика и като свири на пиано се успокоява:

"Аз обичам да карам колело и да играя билярд в свободното си време".

Стефан Златинов е участник в читалищен театър "Елена Снежина" в град Карлово:

"Аз мисля, че читалището е типично българка обществена институция. Тези сгради винаги са създавали не просто място за изява на самодейците, но и топлината и уюта на едно семейство, на един дом".

"Завършвам тази година и поглеждайки назад това, което топли сърцето ми са репетициите в понеделник и сряда, когато идваме да се откъснем за малко от света и да се потопим в магията на танца. Когато излезеш на сцена и когато се хванеш с колан за всички останали усещаш не само ритъма на танца, но и ритъма на техните сърца. Тогава чувството е друго. Неописуемо е. Читалището е място, което за щастие е успяло да съхрани духа на българина така, както църквата е съхранила вярата", каза Виктория Трифонова от формация "Розова долина".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06