Служението в Старозагорския затвор започва още преди 1944 година. С навлизането на атеистичния период обаче на мястото за уединение с Бога се построяват килии за осъдените на смърт. През 1994 година, на Гергьовден, блаженопочиналият митрополит Панкратий поставя нови основи с освещаване на параклис. Започва ежеседмично служение. Първата литургия е на 2 юни, а работата с лишените от свобода е поверена на отец Йордан Карагеоргиев, който служи там и до днес.
„Два месеца преди да стана духовник никога през живота си не съм мислил, че ще дойде такова време. В това време бях кореспондент на един централен вестник. В Стара Загора завършвах журналистика. В началото като млад духовник ми беше по-лесно. Нещата бяха черни и бели. В един момент започваш да преоткриваш пластове в човешката душа, която иначе, както казваме в затвора, трудно се улавят. Тук има много стойностни хора, каквото и както да прозвучи. Тук понякога има много повече достойнство и принципност, отколкото, когато се излезе навън“, каза за БНР отец Йордан Карагеоргиев.
Желаещите не могат да бъдат обхванати и за целта се построяват още два параклиса в помощното стопанство. Оказва се, че и те не са достатъчни. Така през 2000 година се изгражда най-големият храм в местата за лишаване от свобода, направен по всички канони. Той носи името на св. Николай Мирликийски Чудотворец. Осветен е през 2004 година.
"Така е построен храмът, че когато затворим вратата му вътре лишените от свобода се чувстват, че са извън това място, където са", допълни в предаването "Рано в неделя" Карагеоргиев.
През годините над 2000 души са приели Свето Кръщение след разговори, катехизация и усилена културно-просветна дейност. В храма започват и първите венчавки на лишените от свобода.
Това е и причината да се изгради параклис за близките на затворниците, които най-често търсят подкрепа сред свещенослужителите, защото според отеца те са тези, които могат да им дадат сили след Бога. След 6-годишно прекъсване, през есента, в курорта Старозагорски минерални бани ще се проведе Национална среща на свещениците, служещи в местата за лишаване от свобода, на която ще се обсъдят добри практики.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..