Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободата да почиваме на къмпинг

Снимка: camping.bg

Четвъртото издание на Camping & Caravaning Expo се проведе на 15 и 16 май в София. Любителите на този тип туризъм имаха възможност да разгледат палатки, кемпъри, каравани и къмпинг оборудване, разположени на 4000 кв. м.
    

Не само у нас, но и по света тенденцията е все повече хора да избират именно този начин на почивка, а Covid- пандемията дава допълнителен стимул на хората да предпочетат палатката или караваната. Къмпингуването е сред най-сигурните видове туризъм в условията на пандемия и позволява да пътуваме и да работим дистанционно, каза организаторът на изложението Camping & Caravaning Expo Веселин Вълев:

"Тенденцията към повече фенове на този тип почивка си вървеше през годините, но пандемията даде много рязък скок на бройката на хората, които започнаха да мислят в тази посока. Здравословният начин на почивка, когато си навън или сред природата -  това винаги е приятно, полезно, здравословно. Преди около един месец излязоха данни от Евростат за миналата година за къмпинг туризма. Те показват, че къмпинг туризма е пострадал най-малко. В някои държави дори има ръст. Нашите очаквания са за още по-голям ръст на хората, които ще ходят на къмпинг".

Снимка: camping.bg

Къмпинг туризмът у нас се развива бързо, подобряват се и условията в старите къмпинги и се откриват нови в цялата страна, допълни за БНР Веселин Вълев. 

"Всяка година се отварят по минимум между 3 и 5 нови къмпинга, като всеки от тях покрива напълно европейските стандарти. Не говорим за Черноморието само. Къмпинги има във вътрешността на страната, много и страхотни. Къмпингите в България стават все повече и все по-хубави". 

Какви са предимствата на почивката и пътуването с кемпър разказва Димитър Маринов, който предлага кемпъри под наем:

"Свободата. Липсата на притеснение кога ще стигне, как ще стигне, къде ще спи, какво ще яде. Всичко е на колата, всичко е автономно, нямате никакви притеснения за нищо". 

Голям интерес предизвикаха не само луксозните кемпъри, но и така наречените "покривни палатки", които се монтират на тавана на автомобила. Ако изберете да спите в палатка на покрива на колата си, за да е пълноценно изживяването, препоръката е да се снабдите и със сгъваема кухня, събираща всичко необходимо като газов котлон, мивка и хладилник в сандък, който спокойно се побира в багажника. 

"Предлагаме също компресорни хладилници, които работят като фризер, химически тоалетни и всички необходими принадлежности за къмпинг и овърлендиг. С покривната палатка върху джип можете да отидете на места, на които с кемпър не можете да отидете - бягате от хората, бягате от цивилизацията, свобода. Като цена са по-достъпни", каза Пламен Петров от фирма, изработваща покривни палатки.

Снимка: camping.bg

Без значение дали на море или на планина, основната цел и мотив на къмпингарите е свободата да стигнеш където поискаш, за да почиваш сред природата. А гостите на изложението очакват с нетърпение летните отпуски, за да тръгнат на път - с раница и палатка, с каравана или с кемпър.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16