В София има огромен недостиг на нормални пешеходни пространства. Градът изпуска шансове да създава нормална среда, а има нужда от тази среда, подчерта той.
Градовете, които отиваме да видим, снимаме се и пускаме селфита колко ни е хубаво, са градове с обширни пешеходни зони, изтъкна Борисов в предаването „Преди всички“.
„Това са градове, в които най-големите, най-скъпите търговски улици, улици за забавления, са пешеходни.“
„Всички областни градове в България, без София, имат огромни пешеходни зони, пълни с живот, на които също не живеят хора“, допълни Гергин Борисов.
Преди 10 години зоните за платено паркиране бяха създадени, за да демотивират хората, които не живеят в центъра, да идват там с автомобили. Тези зони обаче по думите му са се превърнали в касичка за пълнене на бюджета на Центъра за градска мобилност.
„Ако искаме зоните да бъдат наистина механизъм, който да демотивира хората да идват с коли в центъра, трябва да има квота за живущи. По този начин местата в зоната рязко ще намалеят за приходящи, а живущите в зоната ще имат предимството на плащащи си. Защото в момента те са на равна нога с всички.“
„Зоните не са инструмент за печалба. В момента са, но не трябва да бъдат. Те са политика за намаляване на зависимостта на софиянци от автомобилите. В центъра на София вече има четири метролинии, почти всички трамваи се движат през центъра и в центъра, има автобуси, има тролейбуси“, подчерта Борисов.
80% от преминаващите по улица „Шишман“ в центъра на София са пешеходци, цитира данни от две изследвания Гергин Борисов.
„Които минават по тротоар, който е две плочки и половина. Цялото останало пространство е за автомобили. Това справедливо ли е? 20% от ползвателите да използват 80% от площта и обратното.“
В средносрочен план „Шишман“ трябва да стане пешеходна улица, категоричен е Гергин Борисов. От „Спаси София“ смятат, че при вече започнал ремонт за 4 милиона лева е добре улицата да се подготви за това.
„Тя да се изпълни по начин, който, когато утре успеем да убедим живущи и успеем да се сдобием с администрация и общински съвет, които не са патологично изостанали, да направят „Шишман“ пешеходна улица, да можем това да го направим, без да даваме още 4 милиона.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат . "Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от..
Ударът срещу КТБ беше началото на пленяването на държавата от силите на мрака . Това каза пред БНР Цветан Василев, мажоритарен собственик на фалиралата..