В София има огромен недостиг на нормални пешеходни пространства. Градът изпуска шансове да създава нормална среда, а има нужда от тази среда, подчерта той.
Градовете, които отиваме да видим, снимаме се и пускаме селфита колко ни е хубаво, са градове с обширни пешеходни зони, изтъкна Борисов в предаването „Преди всички“.
„Това са градове, в които най-големите, най-скъпите търговски улици, улици за забавления, са пешеходни.“
„Всички областни градове в България, без София, имат огромни пешеходни зони, пълни с живот, на които също не живеят хора“, допълни Гергин Борисов.
Преди 10 години зоните за платено паркиране бяха създадени, за да демотивират хората, които не живеят в центъра, да идват там с автомобили. Тези зони обаче по думите му са се превърнали в касичка за пълнене на бюджета на Центъра за градска мобилност.
„Ако искаме зоните да бъдат наистина механизъм, който да демотивира хората да идват с коли в центъра, трябва да има квота за живущи. По този начин местата в зоната рязко ще намалеят за приходящи, а живущите в зоната ще имат предимството на плащащи си. Защото в момента те са на равна нога с всички.“
„Зоните не са инструмент за печалба. В момента са, но не трябва да бъдат. Те са политика за намаляване на зависимостта на софиянци от автомобилите. В центъра на София вече има четири метролинии, почти всички трамваи се движат през центъра и в центъра, има автобуси, има тролейбуси“, подчерта Борисов.
80% от преминаващите по улица „Шишман“ в центъра на София са пешеходци, цитира данни от две изследвания Гергин Борисов.
„Които минават по тротоар, който е две плочки и половина. Цялото останало пространство е за автомобили. Това справедливо ли е? 20% от ползвателите да използват 80% от площта и обратното.“
В средносрочен план „Шишман“ трябва да стане пешеходна улица, категоричен е Гергин Борисов. От „Спаси София“ смятат, че при вече започнал ремонт за 4 милиона лева е добре улицата да се подготви за това.
„Тя да се изпълни по начин, който, когато утре успеем да убедим живущи и успеем да се сдобием с администрация и общински съвет, които не са патологично изостанали, да направят „Шишман“ пешеходна улица, да можем това да го направим, без да даваме още 4 милиона.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..