Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гърдев поставя "Опашката" от Захари Карабашлиев в Плевенския театър

Режисьорът Явор Гърдев
Снимка: Латинка Светозарова

Всяка среща с режисьора Явор Гърдев е едно предизвикателство. Този път удоволствието да се срещнат с неговата най-нова постановка е на плевенчани. В Драматично-кукления театър "Иван Радоев" след броени дни е премиерата на „Опашката“ от Захари Карабашлиев.

Режисьорът Явор Гърдев е поканил талантливи актьори от плевенския театър, както и гост-актьори - Владимир Карамазов, Надя Керанова, Михаил Билалов, Екатерина Стоянова, Бориса Сарафова, Красимира Кузманова – Кокран, Адриан Филипов, Антъни Пенев, Диана Ханджиева, Александър Кънев, Ованес Торосян и  Асен Данков. 

Сценографията и костюмите са създадени от Свила Величкова и Ванина Цандева, а музиката е на Калин Николов.

"Опашката" разказва за известен писател, в разцвета на жизнените и творческите си сили, се поддава на изкушението да влезе в борбата за президентския пост. Междувременно обаче се случва нещо смущаващо, притеснително, странно и необяснимо, което заплашва не само да сложи прът в колелата на политическата му кариера, но и да промени изцяло и необратимо живота и съдбата му. 

"Романът на Захари е много на място, освен че е и на време в този момент. ... Нашето представление, което не се занимава с целия роман, а въпросът е да вземе най-чистата линия на действие и ако може да постигне някакъв образ на квинтесенцията на романа, голямото предизвикателство за нас е как да постигнем сърцевината и да я изразим в друг тип комуникация от белетристичния, защото театърът е различно нещо", обясни Гърдев.

По думите му и романът, и пиесата са много актуални, но тази актуалност е важна с това, че ни въвежда в действителното положение на вътрешния свят на индивида:

"Какво се случва в душата на един човек, приел да участва в тази игра (политиката - б.р.). Това е въпрос ежедневие, това е въпрос за много хора в страната. Идентификацията с него е много директна и това прави романа много ценен".

Режисьорът подчерта, че романът "Опашката" има притчова стойност - вечен сюжет от фаустовски тип - за изкушението, което ти се предлага:

"Важното е, че Захари е успял да направи интерпретация, която да е много съответна на времето, в което живее. Тя е много съвременна. Много е важно как тази притча е пласирана в съвременната чувствителност, защото тя се изразява в най-наболелите за конкретно това общество въпроси".

Главният герой е известен писател, (в ролята блести актьорът Владимир Карамазов), който е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.

"Ситуацията, която третира темата за президентските избори, се появява в момента на предизборната президентска ситуация в България. Това само усилва ефектът на тази директност, която аз преследвам. Тази притча говори директно. ... Ако трябва да изведа две основни теми, те биха били - темата за изкушението от властта и темата за разликата между нашето декларирано отношение към различието и нашето действително отношение към него", каза пред БНР Явор Гърдев. 

Романът „Опашката“ на Захари Карабашлиев е започнат преди 7 години, но е завършен преди няколко месеца, като още с появата си завладя читателите. 

Дали любовта на главните герои Павел и Невена ще устои на всичко, е главният въпрос в романа. И ако успее, то на цената на какво и как точно. Главният герой – известен писател, (в ролята блести Владимир Карамазов) е изправен пред избора дали да влезе в политиката, да се кандидатира за президент и да промени света, или да остане с любовта на живота си, тъй като двете са несъвместими.

Идеята за опашката, израсла внезапно върху тялото на красивата Невена, се появява преди много време, при разговор със съпругата на Карабашлиев – Вера. След това се развила и цялата история. „Има една приказка „от главата към опашката“, но този роман започна от опашката към главата“, коментира авторът. И добавя, че книгата не е фантасмагорична, тъй като освен опашката, всичко друго е съвсем реалистично. И с разгръщането на тази история се поставят колкото философски, толкова и ежедневни въпроси. Един от тях е имаме ли право да кажем, че сме свободни – това вълнува съзнанието и на главния герой. Той самият пише роман, който се казва „Свобода“ и това го вълнува през цялото време. „Свободни сме били, ала не сме го знаели“ – това е първото изречение, което главният герой търси много дълго време. То се оказва първо и за романа „Опашката“.

Премиерните спектакли на "Опашката" ще са на 22 и 23 май 2021 г. от 19 часа в Плевенския театър "Иван Радоев"

Неотдавна Явор Гърдев постави в Плевенския театър видеоспектакъла „Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, който получи две номинации за наградите „Икар“ 2021.

Интервюто на Латинка Светозарова с Явор Гърдев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48