Петицията за спиране на отглеждането на диви животни в жестоки условия до момента е събрала 50 хиляди подписа. Подписите ще бъдат предадени в Министерството на околната среда и водите и представени в Европейската комисия.
„Искаме промяна, искаме действия, искаме правилата да се спазват, така че животните да живеят в подходяща среда“, каза пред БНР Марина Атанасова, координатор на програми в организацията за защита на животните „Четири лапи“.
У нас има 21 зоопарка, отворени за посетители са 17 от тях. Основно собствеността е общинска, частните са две – в Бургас и в село Горица.
Основният проблем е в условията за отглеждането на едрите хищници – големите котки и кафявите мечки, изтъкна Марина Атанасова в предаването „Преди всички“.
В поне 11 от общо 16 зоопарка, в които се отглеждат такива видове, има нужда от сериозно подобрение, допълни тя.
В законодателството има много ясно разписани изисквания как трябва да се отглеждат животните в зоопарковете, уточни Атанасова, според която „има ясни изисквания, но те не се спазват и няма съответните санкции“.
В някои от зоопарковете продължават непрофесионални практики по размножаване на диви животни в разрез с капацитета на съответния зоопарк, обясни още Марина Атанасова. Като примери за порочни практики тя посочи зоопарковете в Благоевград, Разград, Варна, Хасково. Сред добрите примери е Софийският зоопарк.
Атанасова вижда една от основните роли на зоопарковете в общественото образование за това какво означава хуманно отношение към животните.
„За съжаление при посещенията ни в зоопарковете станахме свидетели на гледки, в които дори деца хвърлят камъни към клетките на животните, хранят ги с различни храни въпреки забранителните табели.“
Затова в петицията се настоява да се приложат законовите изисквания и принудително да бъдат преместени животни, които „живеят от много години в ужасна среда“, отбеляза Марина Атанасова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..