Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти обсъдиха възможности за обновяване на сгради в Плана за възстановяване

Снимка: Ани Петрова

Възможностите за енергийното обновяване на сградния фонд в Националния план за възстановяване и устойчивост бяха в центъра на дискусия, организирана от Центъра за енергийна ефективност. Участие в дискусията взеха експерти и представители на общините.

Последната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост предвижда близо 3 милиарда лева за програми за енергийна ефективност на сградния фонд.

Допълнително по Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд до 2050 г. се  предвиждат инвестиции от близо 27 милиарда лева през следващите 30 години, с които да бъдат обновени около 60% от жилищните сгради.

Според експертите обаче, за да се постигне очакваната резултатност, е необходима промяна в начина на изпълнение на проектите. Защото постигнатото до момента, с първите два милиарда, не е много, според Юлиан Попов от Европейския институт за сградните характеристики. А Ивайло Алексиев от Агенцията за устойчиво енергийно развитие представи данни, според които 65% от необновените сгради са в жилищния сектор и 35% в нежилищния. Като брой 90% са еднофамилни жилищни сгради, но като разгъната застроена площ - многофамилните са на практика над 50 на сто.

"Няма нужда да разчитаме изцяло на чисто финансовия сектор, в много държави в региона, както и в България, има специализирани фондове, които доказаха, че могат да финансират доста успешно енергийна ефективност и устойчива енергия през годините, доколкото виждам развитието на пазара място за такива специализирани фондове има и този пазар става все по-голям и по-голям. Така че подобни фондове, които да миксират техническа експертиза и финансов компонент наистина са едни от играчите на пазара на финансови инструменти за енергийна ефективност, които ще играят основна роля в годините напред", каза Марко Марков, финансов експерт по енергийна ефективност.

Според представените модели на финансиране санирането ще се извършва вече не толкова безвъзмездно, колкото с процент самоучастие. Но преходът ще бъде плавен и с изгодни кредити, обявиха представители на финансовите институции по време на форума.

В момента процесът е абсолютно хаотичен, а състоянието на българския сграден фонд е под всякаква критика и на дъното на всички класации за енергийна ефективност, обяви експертът Юлиан Попов:

"Българските сгради са недопустими, начинът, по който се строи, начинът, по който се обновява, е недопустим. Подобно нещо не би трябвала да съществува в страна, която се нарича европейска страна, а частичното обновяване или санирането на апартамент по апартамент е нещо, което не съществува в друга държава. Това е уникален български патент. Тук там някъде, в някои крайни квартали на Букурещ може да се види нещо такова, в Косово може да се види, в Сърбия не може да се види, дори извън Европейския съюз подобно нещо не би трябвало да бъде възможно, то не трябва да се разрешава и това не е само визуален проблем". 

Едно от решенията според Юлиан Попов е свързването на европейските средства за енергийна ефективност с множество други източници, включително и с личните спестявания на българите. Той предложи около 5 или 10% от средствата в Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат заделени за изследователска, аналитична дейност и обучение:

"Защото онова, което направихме с първите 2 милиарда, е, че направихме едно нещо и не знаем какво сме направили. Никой няма информация колко енергия се спестява, какви трябва да бъдат стандартите в Южна България, в Северна България, в различни климатични зони. Тези 2 милиарда лева свършиха някаква работа, но те не произведоха никакъв интелектуален продукт".

А според местните власти, за да върви процесът, е от изключително значение какви изисквания ще поставят общините към собствениците на сградите.

"Привличане на средства и спестяване на разходи, това е интересно. Предполагам, че повечето колеги, които са отговорили, визират привличането на безвъзмездни средства", коментира Антония Новакова от Столичната община.

Репортажа можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На старта на изборите в САЩ: 6:6 в Диксвил Нотч

В Съединените щати започна гласуването за президент. Бившият президент Доналд Тръмп и настоящият вицепрезидент Камала Харис се борят за най-малко 270 делегати в избирателната колегия, което ще донесе победата в битката за Белия Дом.  Показателен за президентските избори в Съединените щати е първият резултат. Гласовете в малкото градче Диксвил Нотч, Ню..

публикувано на 05.11.24 в 14:49
Елена Йончева

Елена Йончева: Да обединим усилията си за осовобождаване на моряците ни в Йемен

Не знам как ще изглежда този мандат, нямам отговор, но да чакаме разрешаване на конфликта в Близкия Изток , не знам след колко време, но рисковете за българите се увеличават. Днес най-големият риск е просто да чакаме ситуацията да се реши от самосебе си. Наясно съм с мотивите и целите на властите в Сана. Така евродепутатът Елена..

публикувано на 05.11.24 в 14:18

Испанските банки предлагат мораториум за кредитите за пострадалите от наводненията

Испанските банки предлагат тримесечен мораториум върху плащанията по ипотечни кредити, по заемите за самостоятелно заети и малки предприятия, засегнати от наводненията в Югоизточна Испания, предаде "Ройтерс“, като се позова на местни банкови асоциации.  Кредитните институции са в контакт с Държавната кредитна агенция, за да очертаят други..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

Австрийски медии: Възелът "Шенген" може скоро да бъде развързан за България и Румъния

Среща на вътрешните министри от България, Румъния и Австрия в Будапеща може да развърже възела "Шенген", пишат австрийски медии. Домакин на срещата на 22 ноември е унгарското европредседателство, потвърди австрийското министерство на вътрешните работи. "Движим се по правилния път, но още не сме стигнали целта", коментира австрийският..

публикувано на 05.11.24 в 14:04

КТ "Подкрепа": Мотивите на АИКБ срещу увеличението на минималната заплата не са обосновани

Конфедерация на труда "Подкрепа" излезе със специална позиция по повод жалбата, която Асоциацията на индустриалния капитал в България внесе до Върховния административен съд за отмяна на правителственото постановление за ръста на минималната заплата на 1077 лева от 1 януари като незаконосъобразно. Според синдиката мотивите на..

публикувано на 05.11.24 в 13:49
Стефан Тафров

Стефан Тафров: Победа на Харис би дала време за военностратегическа стабилизация на Европа

Европа трябва да си стъпи на краката във военностратегическо отношение и победа на Харис би дала време на този процес, докато изборът на Тръмп би лишил от време този процес.   Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров и подчерта , че интересите на Европа са интереси на България. Кремъл иска победа на Доналд Тръмп , защото "той е..

публикувано на 05.11.24 в 13:38
Жп гарата в Барселона, 4 ноември 2024 г.

Нормализира се обстановката след проливните дъждове в Каталуния

Обстановката в Каталуния се нормализира след проливните дъждове в Барселона и Тарагона. Голяма част от трафика по пътищата и движението на влаковете са възстановени. Железопътният превозвач Renfe съобщи, че всички влакове се движат нормално с изключение на композициите до Салоу и Порта Вентура. Две пътни отсечки в Тарагона остават затворени..

публикувано на 05.11.24 в 13:20