В един център за палиативни грижи усмивката прониква рядко. Още по-рядко сега, когато пандемията е обрекла на самота последните дни на нелечимо болните. Затова е истинско чудо, когато усмивка озари нечие лице, а пръстите или клепачите на парализираното тяло се раздвижат под звуците на едно нежно виолончело. Изпълнителка е Клер Опер - известна френска виолончелистка и музикотерапевт. Любовта ѝ към благородния инструмент пламва в детството ѝ по време на концерт, а двете дарби, на музикант и лечител, са наследени от майката – балерина, и бащата - лекар.
Клер Опер е завършила Московската консерватория "П.И.Чайковски" и въпреки че със съпруга си пианист и дъщерята цигуларка образуват чудесно трио, сценичната слава далеч не изпълва живота ѝ. Концертите в болницата са лични, във всяка стая, само за един пациент. Лечебната сила на музиката ѝ се е проявила още при първия опит, когато успокоила с музика от Франц Шуберт жена с Алцхаймерова болест, превързвана от лекарите. Под това име - "Превръзката на Шуберт", остава лечебната ѝ дейност. Така се нарича и книгата, в която е събрала дългия си опит на музикотерапевт. Досега пациентите ѝ са повече от 2000. Участвала е и в изследване със 112 болни, за да се разкрие, че музикалната терапия може да намали от 10 до 50% болката и тревожността.
Музиката остава единствена храна за душата на загубилите памет.Благодарността струи от безмълвните лица на онези, които вече са забравили думите. Ако Шуберт ѝ е любимо лекарство, защото е пропит с човечност и съпричастност, както неведнъж е заявявала, репертоарът на Клер Опер е най-широк.Болните обичат и "Лебедово езеро", и "Адажио" от Албинони, и, разбира се, Сюита за виолончело от Й.С.Бах. Стигала е дори до рап и метъл, само и само да докосне живата струя у болните. Защото музиката, както пише в книгата си тя, дори и да не изцелява най-тежките болести, "има силата да проникне в дълбините на всеки човек, за да намери онова, което още е живо и е източник на радост".
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали,..