Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превръзката на Шуберт

Клер Опер лекува с музика пациентите в центрове за палиативни грижи

В един център за палиативни грижи усмивката прониква рядко. Още по-рядко сега, когато пандемията е обрекла на самота последните дни на нелечимо болните. Затова е истинско чудо, когато усмивка озари нечие лице, а пръстите или клепачите на парализираното тяло се раздвижат под звуците на едно нежно виолончело. Изпълнителка е Клер Опер - известна френска виолончелистка и музикотерапевт. Любовта ѝ към благородния инструмент пламва в детството ѝ по време на концерт, а двете дарби, на музикант и лечител, са наследени от майката – балерина, и бащата - лекар.

Клер Опер е завършила Московската консерватория "П.И.Чайковски" и въпреки че със съпруга си пианист и дъщерята цигуларка образуват чудесно трио, сценичната слава далеч не изпълва живота ѝ. Концертите в болницата са лични, във всяка стая, само за един пациент. Лечебната сила на музиката ѝ се е проявила още при първия опит, когато успокоила с музика от Франц Шуберт жена с Алцхаймерова болест, превързвана от лекарите. Под това име - "Превръзката на Шуберт", остава лечебната ѝ дейност. Така се нарича и книгата, в която е събрала дългия си опит на музикотерапевт. Досега пациентите ѝ са повече от 2000. Участвала е и в изследване със 112 болни, за да се разкрие, че музикалната терапия може да намали от 10 до 50% болката и тревожността.

Музиката остава единствена храна за душата на загубилите памет.Благодарността струи от безмълвните лица на онези, които вече са забравили думите. Ако Шуберт ѝ е любимо лекарство, защото е пропит с човечност и съпричастност, както неведнъж е заявявала, репертоарът на Клер Опер е най-широк.Болните обичат и "Лебедово езеро", и "Адажио" от Албинони, и, разбира се, Сюита за виолончело от Й.С.Бах. Стигала е дори до рап и метъл, само и само да докосне живата струя у болните. Защото музиката, както пише в книгата си тя, дори и да не изцелява най-тежките болести, "има силата да проникне в дълбините на всеки човек, за да намери онова, което още е живо и е източник на радост". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57