Оперни театри и концертни зали отварят врати за своята публика при спазване на актуалните за момента изисквания: Капацитетът на салона може да бъде запълнен максимално до 50%, а оптималният брой зрители в закрито пространство не трябва да надвишава 1500 души. Носенето на предпазна маска е задължително през целия престой в тетъра, включително и по време на представлението. При влизане в залата е необходимо представянето на официален документ, гарантиращ, че посетителят е тестван, ваксиниран или преболедувал Covid-19. Билетите за спектаклите и концертите се продават поименно и след предварителна паспортна регистрация. При културни събития на открито се допускат до 3000 зрители.
На 14 май, преди отпадането на ограничителните мерки, на площада пред Виенското кметство и без присъствие на публика бяха открити "Виенските фестивални седмици", които през 2021 г. отбелязват 70-годишен юбилей. За първи път фестивалът ще се проведе на два етапа: първият от 3 юни до 16 юли, а вторият - от 24 август до 25 септември. В програмата са предвидени общо 34 музикални, театрални и танцови продукции, включително 12 световни премиери. Сред очакваните кулминации на фестивала са представянето на “Лунният Пиеро“ – емблематична пиеса в творчеството на Арнолд Шьонберг, както и Симфония-кантата “Песента на земята“ от Густав Малер.
От 21 до 24 май в Залцбург ще се състои традиционният музикален фестивал „Salzburger Festspiele Pfingsten“, който се провежда винаги в периода на католическата Петдесетница. Артистичен директор на това събитие е италианската оперна звезда Чечилия Бартоли, а тематичното мото на фестивала тази година - “Вечният Рим“ - поставя фокус върху този град - символ, известен като един от центровете на световното изкуство. Сред акцентите в програмния афиш са ораторията "Триумф на времето и истината" от Георг Фридрих Хендел, концертно изпълнение на операта “Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт, както и “Тоска“ от Джакомо Пучини с участието на Йонас Кауфман, Аня Хертерос и Брин Терфел под диригентството на Зубин Мета. В концепцията на изданието на фестивала тази година са включени и съпътстващи кинопрожекции с легендарни творби на италианското филмовото изкуство – “ Рим, открит град“ с режисъор Роберто Роселини, “Акатоне“ от Пиер Паоло Пазолини, “Сладък живот“ от Федерико Фелини.
Виенската Щатсопер адаптира своята програма и планира да представи в оставащите шест седмици до края на сезон 2020/2021 г. шест премиери с присъствие на публика. Първата от тях - “Фауст“ на Гуно с участието на Хуан Диего Флорес зрителите имаха възможност да посетят още на 19 май. Сред останалите премиерни вечери са “Коронацията на Попея“ от Монтеверди на 22 май; адаптирана версия за деца на операта “Севилският бръснар “ от Росини на 24 май; “Кармен“ от Бизе на 26 май и едно дългоочаквано събитие – новата постановка на “Макбет“ от Джузепе Верди на 10 юни с режисъор Бари Коски и с участието на Анна Нетребко. Всички спектакли ще бъдат представяни пред 940 зрители – това е оптималния капацитет на заетост, разрешен за салона на Щатсопер според действащите в момента разпоредби в Австрия.
В актуалния културен афиш на австрийската столица се открояват и няколко български участия – на 21 май в Roter Salon в центъра на Виена ще прозвучи концерт с творби от австрийски композитори в изпълнение на изявената цигуларка Божидара Кузманова и клавирен съпровод на Цвета Димитрова – утвърдена композиторка и пианистка в Австрия.
Също на 21 май диригентът Росен Гергов ще застане на пулта на Виенския радиоркестър ORF. Изявата е в ефира на австрийската държавна телевизия ORF и в рамките на телевизионна гала за връчване на наградата „Goldene Note 2021“, организирана от Международната фондация за подкрепа на деца - ярко изявени музикални таланти. Сред деветте финалисти в три категории – цигулка, пиано и виолончело, е и името на родената в Пловдив 13-годишна Христина Панова, която живее в Австрия и изучава цигулка в класа на проф. Дора Шварцберг в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
На 21 и 24 май на сцената на Виенската Щатсопер ще се състои и дългоочаквания гастрол на оперната звезда Соня Йончева в ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини. В партията на Каварадоси ще й партнира известния тенор Пьотр Бечала.
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..