За подбудите да се обърне именно към този репертоар за поредния си звукозаписен проект Надежда Влаева казва:
"Когато излезе предишният ми диск за Hyperion с произведения на Борткевич, получих мейл от почитателка от Лос Анджелис, която, наред с възторжените думи за диска, спомена, че трябва да запиша "Екзотични прелюди" на Владигеров. Това беше може би първата семчица, която ми се пося в съзнанието и веднага се заинтересувах за тези прелюди, за които не бях дори и чувала. Не знам дали можете да си представите усещането, което човек изпитва, когато открие нещо, което не е подозирал, че съществува. Все едно е да откриеш музикално злато."
Силен тласък в тази откривателска посока дава на Надежда Влаева и световноизвестният канадски пианист Марк-Андре Хамлин, който е заинтригуван от творчеството на българския класик и свири негови произведения - той подтиква българката да мисли за запис на албум. Поканата от страна на звукозаписната компания е предизвикателството, което тя приема.
Влаева записва първа в света цялостните цикли "Десет импресии" и "Шест екзотични прелюда", писани от композитора съответно през 1920 и 1924 г. В книжката към диска, освен обяснителния текст, е публикувана и една снимка със сантиментална стойност - автограф от Панчо Владигеров за пианиста Антон Диков, който е един от важните учители в кариерата на Надежда Влаева. А на корицата е картина на българската художничка Сабина Неделчева-Уилямс, която живее и твори в Лондон.
Към "Екзотичен танц в испански стил", третия от цикъла "Екзотични прелюди", опус 17, има и видеоклип, който може да се гледа от почитателите на пианистката.
Още в първите дни след появата си на световния музикален пазар албумът предизвика интерес и влезе направо на 14-а позиция в класацията Топ 30 на класическите албуми във Великобритания, редом до новите албуми на Алина Ибрагимова, Ланг Ланг, Стивън Озборн и др.
Още много интересни подробности за осъществяването на премиерните записи в Лондон пианистката разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..
В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..
В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода. Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..
На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса. Тази година..
Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..
В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..
153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..