"Аз като собственик на свързано застрояване не съм уведомена по никакъв начин от Община Плевен, че предстои промяна на ПУП. Разбрах, защото имах среща с инвеститора, който иска да строи на този имот. На един етаж е в момента нашата къща, повечето са на един, максимум на два етажа. В общия устройствен план е ниско строителство. Ние сме против, ние с този инвеститор се познаваме", каза за БНР Доля Апостолова, чиято къща е на калкан до бъдеща 16 метрова сграда в квартал 35.
Тя настоява проектът за новата сграда да е ниско строителство:
"Започнали сме по законния ред, пуснали сме жалбите до Административен съд и Община Плевен. Направили сме и подписка от живущите в трите засегнати квартала - 30, 32, 35, които категорично сме против промяната на подробния устройствен план в кварталите от малко етажно ниско застрояване към високо етажно застрояване. Нека имотите ни да не бъдат засенчвани от високи жилищни сгради и да не се променя духа на съществуващото застрояване на кварталите - основно двуетажни, еднофамилни къщи".
Здравко Парашкевов говори и за втори случай, при който на друг инвеститор първо е разрешено ниско строителство, за което са уведомени, а след това се променя подробния устройствен план от ниско към високо застрояване и от ниска плътност към висока плътност:
"Община Плевен не уведомява никого. Няма как да разберем и да възразим".
Архитект Невяна Иванчева, заместник-кмет „Териториално развитие“ отговори защо подалите сигнал от къщата, която е на калкан с новата сграда, която ще се строи не са заинтерeсовани лица:
"Не са, защото действащият предишен план предвижда застрояване на калкан с дълбочина по калкана 16 метра. В новия план това не се променя. Променя се това, че на три метра разстояние след третия етаж се предвижда още един етаж. Не се изисква работен устройствен план, когато имаме само два имота", коментира в предаването "12 + 3" Невяна Иванчева.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
" Селективното правосъдие е най-страшното , което може да стане в съдебната система." Това заяви пред БНР Явор Божанков от гражданската квота..