„Себастиян Курц може да получи до три години лишаване от свобода, т.е. не говорим за безобидно провинение. Досега в Австрия не е имало действащ канцлер, на когото е повдигнато обвинение и е изправен пред съда. Но това още не се е случило. Курц все още не е обвиняем. Прокуратурата продължава своето разследване и не е изключено, то да доведе до обвинителен акт. Има и още нещо - не много отдавна Курц си позволи да критикува съдебната власт, така че прокуратурата и съдът със сигурност не са особено благосклонно настроени към него. Но в момента наистина не може да се предвиди развитието на случая“. Това каза пред БНР австрийския политолог проф. Катрин Щайнер-Хемерле от университета в Клагенфурт.
По думите ѝ разследването на прокуратурата е извадило на показ много детайли, които са достатъчни за обвинителен акт.
„Ако се стигне до съдебен процес, това наистина ще бъде първият случай в австрийската история, когато действащ канцлер е изправен пред съда... Опозицията още сега настоява за оставката на Себастиян Курц. А той не само че няма такива намерения, но дори заяви, че би изчакал даже съдебното решение, ако се стигне до процес“.
17-и май 2019 година преобърна австрийската политика. Тогава наяве бяха публикувани видеокадри, документирали многочасов разговор на тогавашния вицеканцлер Хайнц-Кристиян Щрахе за възможността, руски бизнесмен да спонсорира партията му през фондация, а в замяна на това да получи атрактивни обществени поръчки. Две години по-късно австрийският канцлер Себастиян Курц преживява най-тежката си политическа криза, която може дори да доведе до оставка и предсрочни избори.
Анкетна парламентарна комисия за аферата „Ибиса“ се зае с разследване на скандала. Бяха конфискувани мобилни телефони и от разменени съобщения в тях стана ясно, че управляващите са раздавали високи постове в държавата по приятелска линия. Привиканият в комисията канцлер Себастиян Курц заяви пред комисията, че не знае, как са раздавани постовете, включително на изпълнителния директор на най-големия австрийски държавен холдинг. В думите на канцлера се усъмни опозицията и подаде сигнал до прокуратурата, която вече разследва канцлера и приближения му финансов министър.
„Това не е първият случай в Австрия. Но в конкретния случай, за който говорим, е прекрачена граница. Все пак говорим за изпълнителния директор на най-големия държавен холдинг, който обединява всички австрийски държавни компании. Разбираемо е, че канцлерът се хваща за буквата и изрично подчертава, че прокуратурата не разследва корупция, т.е. спорното назначение в държавния холдинг, а дали той - волно или неволно - е излъгал парламентарната анкетна комисия за участието си в това конкретно назначение“.
В предаването „Събота 150“ проф. Щайнер-Хемерле подчерта, че ролята на коалиционния партньор в случая е интересна.
„Зелените винаги са подчертавали, че са партия, която се бори срещу корупцията и за прозрачност в политиката. Сега Зелените наистина са под сериозен натиск. От една страна са принудени да пазят гърба на коалиционния си партньор - Народната партия на Себастиян Курц. Това обяснява отказа им да подкрепят продължаването на разследването. А от друга - Зелените са притиснати от избирателите си, които ги упрекват, че предават ценностите си. Ако това правителство се провали, причината - според мен - ще е по-скоро Зелената партия, а не партията на канцлера Курц, и още по-малко неговата оставка. Така че - кой знае, може би през есента ще има предсрочни избори“.
Политологът обясни острите настроения срещу Курц от страна социалдемократите и либералите със силното поляризиране в политиката в целия свят.
„Острото противопоставяне е феномен, който дължим на социалните мрежи. Начинът на комуникация се промени. Но в същото време има и друго обяснение - преди пандемията Себастиян Курц обяви сериозни реформи, които не се харесват на всички. Нещо повече - той си позволи многократно да заобиколи парламента. Курц загърби дългогодишната политическа традиция в Австрия решенията да се взимат с консенсус между партиите и социалните партньори. Вместо това Курц се отнася пренебрежително към опонентите си, към опозицията“.
Според проф. Катрин Щайнер-Хемерле Европейският съюз вече не гледа на Австрия като на лоялен партньор, на когото може да разчита:
„С Курц Австрия се отказа от безусловната подкрепа за европейската интеграция, която изповядва неговата Народна партия. Това все пак е най-проевропейската партия в Австрия. Курц се сближи с израелския премиер Нетаняху, при това не само за идеята за съвместно производство на ваксини, а още преди пандемията. Така че това са само някои от примерите за промяната във външната политика на Себастиян Курц. Според мен това ще остави много по-траен отпечатък върху имиджа му, отколкото сегашното разследване на прокуратурата“.
Интервюто с проф. Катрин Щайнер-Хемерле можете да чуете в звуковия файл.В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена програма,..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..