Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът дава втори шанс на момичетата, които са направили грешка

Ментори помагат на момичетата във Възпитателно училище - интернат в Подем

Нина Атанасова: Децата успяха да намерят своята идея как да продължат от тук нататък с мечтите

| обновено на 23.05.21 в 20:24
Снимката е илюстративна
Снимка: Фейсбук - Даниела Димитрова

Във Възпитателно училище - интернат „Христо Ботев“ в село Подем ще отбележат 24 май с различни прояви. Тук са настанени 20 момичета, които учат и в последните две години се радват на вниманието на своите ментори. Това са хора с различни професии, включили се в проекта „Менторство за приобщаване“ със своите умения и знания. Обединява ги желанието да помагат доброволно. Всеки може да сгреши, но е важно да го осъзнае и да продължи напред, оставяйки зад гърба си лошите моменти.

"Бях в такава среда паднала, че имах нужда да избягам от нея и като дойдох в Подем бях спокойна и това ме направи щастлива. Има хора, които се интересуват за нас дали сме добре, идват, занимават ни с най-различни неща и всички момичета се чувстваме прекрасно. Ходихме на почивка в Априлци. Там условията бяха прекрасни, плувахме в басейн, ходихме на водопада "Пръскалото", имахме урок, за да разберем колко са вредни наркотиците и след това всички момичета получихме подаръци", каза за БНР 17-годишната Ема от Казанлък, която е във възпитателното училище и мечтае да стане певица и управител на дискотека.

Проектът "Менторство за приобщаване“ е по-различен от всеки друг, защото изисква особена чувствителност и готовност да помогнеш на момичетата, които са направили грешка в своя живот.

"Мисията на ментора е да даде шанс на всяко едно от тях да развие дарба, талант, да се занимава с извънучилищни дейности по начин, по който един професионалист може да го поведе. Да му създаде условия да има своята семейна ваканция, да го придружи на театралното представление или на кинопрожекция, преди всичко момичето да види позитивни модели, които до този момент не е виждало", каза в предаването "Рано в неделя" психологът Даниела Димитрова.

Търсена е промяната за всяко едно от децата, за да намери своето поприще, изява, допълни инженер Нина Атанасова, директор на училището.

"Благодарение на този проект децата успяха да намерят своята идея как да продължат от тук нататък с мечтите".

Менторите, които в последните месеци са до момичетата, имат различни професии.

"Всяка година в селото идват доброволци от града, които живеят заедно с нас, с бабите и дядовците, които страшно много ни дават като отношение, внимание, любов. И тази натрупана любов през годините аз си казах - ето тук мога да я дам. Опитвам се да ги успокоявам, че всеки ден ние грешим, не само те. Важно е да си вземем поуката", допълни Анелия Спасова, секретар на читалището в село Вадим.

Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49