Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Радичков: Тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията

Йордан Радичков - внук
Снимка: Ани Петрова

Йордан Димитров Радичков е 25-ият носител на националната награда за къс разказ на името на Рашко Сугарев. Той получи отличието за произведението си „Кучешки живот“ от члена на журито Деян Енев и от ръцете на Слава Иванова, изпълнителен директор на Национален дарителски фонд „13 века България“.
     

Внукът на известния писател Йордан Радичков, който носи същото име написал разказа след покана от списание „Виж София“.

Проследява живота, един ден, на един обикновен човек, който се е запътил към магазина в положение на локдаун. Това е една от малкото му разходки и отивайки до магазина, той се спъва в едно куче и се влюбва от пръв поглед в него. Кучето също се влюбва от пръв поглед в този господин и заедно те заживяват чудесен живот по време на локдаун, когато миналата година беше позволено излизане на хора, които трябва да разхождат кучета. И аз си направих шега с това нещо, че кучето ни върна свободата. Най-добрият приятел на човека отново се отзова на неговата нужда в едни от най-тежките времена и отново ни помогна малко да подишаме чист въздух, макар и по улиците на града“, каза за БНР Йордан Д. Радичков.

По думите тепърва ще се изследват психологическите последствия от пандемията.

„Да чукам на дърво, живи и здрави сме, около нас хората са живи и здрави. Все повече всички ние споделяме, че минахме през тази работа и продължаваме да сме в нея, но според мен не си даваме сметка психологически как ни се е отразило това нещо. За мен лично непреживявано беше това, за първи в живота ми се случва такова нещо и според мен това ще е тепърва обект на изследвания от психолозите“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Радичков.

Той подчерта, че нарцисизмът не е характерен за него:

„За мен лично представлява много по-голям интерес какво се случва навън, но и естествено не може да се пренебрегне и вътрешният ни свят и нашето подсъзнание, което непрестанно вади едни работи в съзнанието ни. Няма как да не се вглеждаме и навътре, но нарцисизмът като една самовлюбеност, като настояване на един човек за собствената му важност, това е нещо, което мен не ме интересува“, подчерта той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50