Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Христов: Компромис с качеството в езиковите курсове нямаше през тази година

Изпитите в Израел се провеждат в скривалища

Снимка: Pixabay

„Изпращаме една доста комплицирана учебна година, за щастие информацията ми от колегите от цялата страна е, че учебната година ще приключи успешно, но това стана възможно на неимоверните усилия на всички – учители, ученици и не на последно място и родители“, посочи пред БНР Владимир Христов, член на УС от Асоциацията на езиковите центрове в България.

„През юни и юли предстоят изпитите за международните сертификати по езици и лятото на тези ученици ще е по-дълго. За тях беше най-критично да се върнат в клас, за да могат да се подготвят и вярвам, че се справихме.

Ние сме провеждали и друг път дистанционно обучение и виртуални класни стаи и компромис с качеството нямаше. Проблемите ни бяха както и за общообразователните училища, децата се измориха от онлайн образованието", поясни експертът.

По думите му сега се наблюдва засилен интерес към езиковите занимални, предлагат се също езикови ваканции в България и чужбина. Христов предупреди родителите внимателно да подбират организаторите на летни езикови програми, дали фирмата има достатъчен опит в това.

Как се провеждат изпитите и матурите в Израел? Там не е отменена заповедта на Министерството на просветата матурите да се провеждат в скривалищата. Има и допълнителни дати за изпитите през юни.

Първите матури за 2021 г в Израел бяха по математика и те са проведоха миналата сряда, в самия разгар на войната. В крайграничните с Газа райони, направо ги насрочват за следващи месец. Учителите се съобразяват и с разпореждането на министерството на здравеопазването. Изпитите са диференцирани - има абитуриенти, които искат да вземат матурата на най-ниското ниво, други - на средно и сравнително по-малко - на високо ниво. В дипломата има значение не само каква оценка по дадения предмет имаш, а и на какво ниво си се явил. Обикновено учениците се презастраховат и се явяват и на едно ниво - по-ниско от това, за което имат амбиции, за да имат поне там най-висок бал. Това е разрешено, но означава повече помещения.


Скривалището на училищата понякога не е достатъчно като помещение. Ползват се такива на съседна обществена сграда, но пак има зрелостници, които държат изпита в класни стаи. 

Престоят още 7 вида матури. Част от тях са задължителни като математика, иврит, английски, а останалите - по избор. Тези, които са избрали обучение с определен профил имат задължителни изпити по него. Военните се тревожат, че ако се забавят матурите и приемните изпити за университетите, може да се забави влизането на поредния набор в казармите, където служат и момичета, и момчета. За някои от специалностите, армията дава стипендии за университетите. Те също са на база на резултатите получени на матурите

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55