Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщат блясъка на един от средновековните замъци в Родопите

Амбицията е някой ден крепостта Вишеград да бъде осветена като Царевец

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Археолози връщат блясъка на един от най-атрактивните средновековни замъци в Родопите. Те започнаха проучване на останките на крепостта Вишеград край Кърджали, която е оставила своя отпечатък в хода на европейската история. За разгадаване на тайните на археологическия  обект са отпуснати 100 000 лева. Амбицията на учените е след края на проучването замъкът Вишеград да бъде експониран в цялото му достолепие и да бъде художествено осветен, подобно на Царевец. 

Останките на Вишеград се издигат над язовир „Студен кладенец“, близо до Кърджали. Преди векове на това място е кипял живот – хората са обработвали земите си край река Арда, а високо над тях се е издигал внушителен замък. Хронистите го описват като изключително красив и блестящ. Сведения за това са останали от Жофроа дьо ла Вилардуен – летописец на Четвъртия кръстоносен поход. Той описва как през 1206 година в долината на Арда идва армията на Хенри, регент на Латинската империя.

„Ние като археолози сме открили твърде много за тази прекрасна долина, в която днес се намира Кърджали – с крепости като Монек отсреща, военната крепост, най-голямата крепост в Източните Родопи, с манастира „Св. Йоан Предтеча“ и още много други неща, за някои от които знаем много откъслечни сведения“, разказва пред БНР археологът проф. Николай Овчаров, като уточнява, че не става дума само за Средновековието.

„Връщайки се назад във времето, ще стигнем до неолита - долината е кипяла от живот във всички исторически епохи.“

Днес стените на средновековния замък достигат на места 10 метра. Вишеград е сред шестте обекта, определени като приоритетни за проучване.

Разкопките вече започнаха с участието на 25 работници. Най-напред са били премахнати бетоновите основи на три стълба за високо напрежение, захранвали бившия металургичен завод на отсрещния бряг на язовира. Сега предстои мащабното проучване. Какво очакват археолозите?

„Според нашата догадка този замък, това е била резиденцията на управителите на Ахридос, още във византийско, по-късно в българско време“, пояснява Овчаров.

Дори след всички посегателства, крепостта остава сред най-добре запазените.

„Ще имаме много добре изчистена крепост. Колко културен пласт е останал, не мога да кажа след всички тези намеси, но зидовете ще бъдат разчистени. При всяко положение става дума вече за класически замък, в който се е живеело. Не военните крепости от 13-14 век…“  

До крепостта Вишеград има достъп с лека кола. Това я прави атрактивна точка в културно-историческата мозайка на Кърджали.

4 километра сме по права линия от центъра на Кърджали тук, с много красива гледка отвсякъде. Някога, хайде да помечтаем малко, ако се вдигнат стените, като ги разкопаем, ще може да бъде осветен и ще се вижда от Кърджали. Като Царевец както се вижда, така ще се вижда Вишеград от Кърджали“, изтъква Николай Овчаров.

Проучването на Вишеград ще продължи до началото на юли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55