Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продавачки в Пазарджик зарадваха клиентите си с положителни послания

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки жители на Пазраджик публикуваха в социалните групи собственоръчно написани пожелания, които са получили по време на покупки в най-обикновен магазин. Кратките пожелания са персонални, писани на момента с най-обикновен химикал върху обикновена хартиена торбичка, а ефектът на малкия жест се оказа впечатляващ.

"На днешно време според мен на човек му трябва много малко, за да се зарадва, защото и с колежката си говорим, че е много хубаво хората да се усмихват, защото е толкова напрегнато всичко, еднообразно и монотонно", каза за БНР Кристина, която работи в един от магазините в централната част на града.

От няколко месеца тя и колежката ѝ Елеонора забелязват, че клиентите им пазаруват мълчаливо и рядко се усмихват. Дори установяват, че голяма част от тях избягват нормалното човешко общуване между непознати. Отдават го на Covid-ограниченията и икономическата нестабилност. Затова решават без да се натрапват според човека отсреща да му напишат послание с усмихнат емотикон, също нарисуван на ръка. Оказва се, че персоналните послания, написани върху книжния плик с покупките имат невероятен ефект.

"Като написах първото нещо, видях реакцията на клиентката отсреща и ми стана много приятно и с тази идея искаме да зарадваме хората, да им доставим удоволствие в този забързан ден и много се радваме, че така действаме на хората. Това ме прави щастлива".

По-уникален е последващия ефект. Оказа се, че хората не само връщат усмивката си, но пазят, снимат и публикуват посланията си в социалните мрежи. Така Фейсбук групите на Пазарджик за кратко се изпълниха с добри пожелания, а коментарите показват, че хората имат нужда от това някой да им напише лично - "Вие сте прекрасна, усмихнете се" или "Хубавото е във вас и около вас, вижте го", "Нека денят ви да е усмихнат и да срещате усмихнати хора".

Кристина и Елеонора вярват, че магията е в собственоръчно написаното пожелание с най-обикновен химикал. Раздаването на готови стикери няма да впечатли никого.

"По-добре на момента да го напишеш, защото клиента е приятно изненадан и според мен е по-добре по този начин. Идеята беше да направим хората по-усмихнати, по-щастливи, да си тръгнат от нашия магазин с усмивка на лице", допълни Кристина. 

Цялата тази съвсем обикновена история стана малък социален експеримент, който показа, че писането на ръка с един химикал върху обикновена хартия носи повече емоции от готовите Фейсбук пожелания, в които не само, че няма отношение, но и приличат на отмятане на задължение. Примерът на Кристина и Елеонора се оказа заразен.

"Дано да има все по-дружелюбни хора. Не всички хора могат да го правят това. Била съм и в други магазини, големи вериги магазини. Това не го правят за съжаление", каза Елеонора. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09