Десетки жители на Пазраджик публикуваха в социалните групи собственоръчно написани пожелания, които са получили по време на покупки в най-обикновен магазин. Кратките пожелания са персонални, писани на момента с най-обикновен химикал върху обикновена хартиена торбичка, а ефектът на малкия жест се оказа впечатляващ.
"На днешно време според мен на човек му трябва много малко, за да се зарадва, защото и с колежката си говорим, че е много хубаво хората да се усмихват, защото е толкова напрегнато всичко, еднообразно и монотонно", каза за БНР Кристина, която работи в един от магазините в централната част на града.
От няколко месеца тя и колежката ѝ Елеонора забелязват, че клиентите им пазаруват мълчаливо и рядко се усмихват. Дори установяват, че голяма част от тях избягват нормалното човешко общуване между непознати. Отдават го на Covid-ограниченията и икономическата нестабилност. Затова решават без да се натрапват според човека отсреща да му напишат послание с усмихнат емотикон, също нарисуван на ръка. Оказва се, че персоналните послания, написани върху книжния плик с покупките имат невероятен ефект.
"Като написах първото нещо, видях реакцията на клиентката отсреща и ми стана много приятно и с тази идея искаме да зарадваме хората, да им доставим удоволствие в този забързан ден и много се радваме, че така действаме на хората. Това ме прави щастлива".
По-уникален е последващия ефект. Оказа се, че хората не само връщат усмивката си, но пазят, снимат и публикуват посланията си в социалните мрежи. Така Фейсбук групите на Пазарджик за кратко се изпълниха с добри пожелания, а коментарите показват, че хората имат нужда от това някой да им напише лично - "Вие сте прекрасна, усмихнете се" или "Хубавото е във вас и около вас, вижте го", "Нека денят ви да е усмихнат и да срещате усмихнати хора".
Кристина и Елеонора вярват, че магията е в собственоръчно написаното пожелание с най-обикновен химикал. Раздаването на готови стикери няма да впечатли никого.
"По-добре на момента да го напишеш, защото клиента е приятно изненадан и според мен е по-добре по този начин. Идеята беше да направим хората по-усмихнати, по-щастливи, да си тръгнат от нашия магазин с усмивка на лице", допълни Кристина.
Цялата тази съвсем обикновена история стана малък социален експеримент, който показа, че писането на ръка с един химикал върху обикновена хартия носи повече емоции от готовите Фейсбук пожелания, в които не само, че няма отношение, но и приличат на отмятане на задължение. Примерът на Кристина и Елеонора се оказа заразен.
"Дано да има все по-дружелюбни хора. Не всички хора могат да го правят това. Била съм и в други магазини, големи вериги магазини. Това не го правят за съжаление", каза Елеонора.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..