С концерт на лауреатите приключи Четвъртият международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова" в Плевен. Жури с председател маестро Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония, присъди наградите на най-добрите в едно истинско състезание на талантливи оперни гласове.
С „Наздравица“ от операта „Травиата“ на Верди в изпълнение на лауреатите на Четвъртото издание, плевенска филхармония и хор „Гена Димитрова" завърши международният конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Тазгодишното издание е изключително силно, каза председателят на журито маестро Найден Тодоров:
"Много силен конкурс.Този път имахме прекрасни кандидати и за разлика от предишни години, когато имахме много силни женски гласове, но малко куцаха мъжките, в момента имахме страшно силни мъжки гласове. Още на първия тур при мъжете, вече бяхме наясно в журито, кои са фаворитите, защото те бяха толкова открояващи се. Мисля, че това е нещо страхотно въобще за оперната сцена у нас и по света. Не знам защо се случва това, но в последно време по света са по-малко добрите мъжки гласове, а в момента ние намерихме фантастични".
При мъжете присъдиха две първи награди на Рейналдо Дроз от Венецуела и на Страхиня Джокич от Сърбия, който каза :
"Мисля, че е прекрасно".
Носителката на втора награда при жените стана Моника Зашева:
"На 23 години съм и съм мецосопран. Изключително приятно събитие, защото ни разчупи, раздвижи и ни даде възможност да се сетим къде се намираме, какво трябва да правим. Отваря страхотни врати за бъдеще. Аз съм студент, последна година в Музикалната академия, където се обучавам при невероятната Габриела Георгиева, един от солистите на Софийска опера и съм изключително доволна".
Най-високото отличие при жените заслужи Гергана Георгиева:
"Конкуренцията беше по-голяма. С какво успях. Мисля, че с хъс, с чувство за музициране. Следвам докторантура в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София. Завърших и първа сесия в Академия "Борис Христов" в Рим. Мои педагози бяха Орлин Анастасов, Бойко Цветанов и Александрина Пендачанска. Сега във втората сесия следва да бъдат Дарина Такова, Марияна Пенчева, Орлин Анастасов, Кирил Манолов и да се надяваме, че ще имаме майсторски клас с маестро Роберто Скандюци, световно известен бас. Паралелно с това съм лауреат на един международен конкурс в Италия, в Риети, като наградата ми е да пея в концертния сезон, живи и здрави да отворят най-накрая театрите".
Четвъртото издание приключи и започва подготовката за следващото, което ще е след две години. В основата на организацията е плевенската филхармония с финансовата подкрепа на Община Плевен.
"Участниците са много силни тази година. Действително този конкурс, особено и сега все още по време на пандемията е може би първия, който се провежда на живо, а не онлайн. Това за младите кандидати е много добро, защото те нямаха тази възможност година и половина за такъв вид конкурси", каза Любомир Дяковски, директор на филхармонията.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..