"Участието в мироопазващи мисии е много благородна задача, наподобяваща мисията на лекаря. Затова хората, които са се отдали на тази кауза - миротворец в ООН, остават верни до края на живота си". Това каза пред БНР дипломатът Златко Димитров във връзка с отбелязването на Международния ден на мироопазващите сили на ООН на 29-и май.
В момента той е част от мисията на ООН в Централноафриканската република, която е от 2014-а година:
"Тази мисия беше разположена в ЦАР, защото в продължение на години имаше граждански конфликти и демокрацията беше разрушена, институциите не работеха. Различни субрегионални и регионални организации се опитваха да помогнат, но не можаха. Затова се наложи временната администрация на ЦАР да се обърне с молба към Съвета за сигурност на ООН да разположи мисия".
Дипломатът припомни, че първото участие на България в мисия на ООН по поддържане на мира е в Камбоджа през 1992-1993 година:
"Тази операция беше успешна, защото в резултат на разполагането на сини каски беше възможно провеждането на избори в Камбоджа и установяването на демократична власт. След което операцията на ООН беше прекратена и силите бяха изтеглени. За съжаление бяха дадени жертви - 10 български военнослужещи загинаха по време на тази мироопазваща операция. Това е почти 10% от общия брой на жертвите в Камбоджа на сини каски".
Златко Димитров подчерта, че паметта на тези български миротворци се почита, както се помни и почита и загиналият в мисията на ООН в Косово Валентин Куманов.
Традиционно на този ден в Ню Йорк се полага венец в памет на загиналите в мироопазващи мисии на ООН.
"Участието на България в миротворчески мисии на ООН става все по-незабележимо. ... Приносът в опазването на международния мир и сигурност е един от критериите при избирането на непостоянни членове на Съвета за сигурност на ООН. А последното членство на България там беше през 2002-2003 година. Нашата кандидатура беше отложена чак за 30-те години, по съобщение в печата - през 2038-а година. Въпросът е защо толкова дълъг период от време трябва да чакаме, за да може България да бъде избрана отново за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Може би една от причините е, че ние реално не участваме вече в операциите по поддържане на мира на ООН, което е за съжаление, защото ние имаме възможност", коментира дипломатът.
Той обясни, че Източноевропейската група, към която принадлежи България, има само едно място за непостоянен член на СС на ООН и обикновено за него има конкуренция. Тогава тази държава, която има реален принос в опазването на международния мир и сигурност, има преимущество.
Интервюто на Деян Йотов със Златко Димитров в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..
Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..
Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..
Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..
3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..
Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..
За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..