Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Сандов: Трябва да спре безпощадното бетониране по Черноморието

| обновено на 31.05.21 в 14:10
Борислав Сандов
Снимка: Личен архив

Бургаският административен съд провежда заседание, на което се разглежда строителното разрешение за  обектите край местността "Алепу". Окръжната прокуратура в Бургас протестира решение на екоинспекцията да не се извършва оценка на въздействието върху околната среда за проекта за така наречената подпорна стена и бъдещият ваканционен комплекс. Противосвлачищното съоръжение вече е изградено и е с удостоверение за екоексплоатация, а хотелският комплекс е замразен, защото има висящо дело във Върховния административен съд.

„Следя с очакване бургаският съд да определи, че решението на Регионалната инспекция по околната среда и водите е незаконосъобразно поради причината, че проекта, който видяхме всички, наречен подпорна стена е оказал сериозно въздействие върху околната среда, а предвижданията за изцяло нов ваканционен комплекс със сигурност ще доведат до сериозно въздействие върху околната среда, следователно трябва да бъде направена оценка и ако тя покаже негативно становище, каквото се очаква, то такъв комплекс да не бъде допускан. Аз бях преди седмица в района. Трябва да ви кажа, че са унищожени голяма част от местообитанията за гнездене на морски лястовици и други видове там. Видно, защото те са останали в една много малка част на север от подпорната стена в клифа, в който гнездят. Там имаме доста брутално нарушение на закона и нагъл опит да бъде наречено едно хотелско съоръжение с друго име и през геозащитно съоръжени да бъде направен опит да се построи хотелски комплекси“, каза за БНР Борислав Сандов, съпредседател на „Зелено движение“, депутат в 45-ото Народно събрание от листата на „Демократична България“, който бе част от временната комисия за ревизия на досегашното управление.

По думите му трябва да се спре безпощадното бетониране на последните останали места по нашето крайбрежие, които имат потенциала да привличат туристи.

"Трябва да разберем най-накрая, че България има друг сегмент в туристическия отрасъл, който трябва да бъде опазен, съхранен и развит и той е по-голямата възможност за развитие на туризма. Само с изграждане на хотели, особено на първа линия, това няма да се случи", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Сандов.

Той коментира, че трябва да има по-строг контрол върху дейността на концесионерите и когато извършват нарушения да им бъдат налагани санкции.

"Една част от тези концесионери си позволяват да унищожават дюни, една част от тях си позволяват да поставят съоръжения, които са в нарушение на закона, като бетонните постаменти на плаж "Смокиня", една част от тези концесионери си позволяват да не оставят достатъчно пространство за свободно плажуващи, което е вменено по закон, изземване на територии от плажа за други нужди". 

Той подчерта, че трябва да се финализира процеса за картиране на дюните. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15