Романът е издаден за първи път в САЩ преди 87 години.
"Години наред романът остава непознат. Информация за него съществува, но по-скоро в професионалните среди и тя е свързана с автора на илюстрациите Атанас Качамаков, който завършва скулптура в България и след завършването си заминава през 1924 година със съпругата си за Съединените американски щати, където живее първоначално в Ню Йорк, а след това в Лос Анджелис. Там се среща с писателката Моника Шанън, една изключително талантлива дама, която, заслушвайки се в разказите на Атанас Качамаков за България, за детството му, за неговата мечта да стане художник, решава да напише роман за деца. Така се появява през 1934 година романът "Добри". Това разказа за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на "13 века България".
Тя съобщи, че през 1982 година в България пристига първото голямо дарение от Атанас Качамаков.
"Това са негови творби. Атанас Качамаков решава след смъртта на съпругата си да разпредели имуществото си в САЩ между два университета, но не забравя и България. Той прави две големи дарения - едното през 1982 година, другото пристига на следващата година, когато за първи път в България се завръща и самият Качамаков. Той е посрещнат с почести и дори в Националната галерия е организирана негова самостоятелна изложба с творбите, които дарява на българската държава. Това е и първата среща на българската публика с неговото изкуство. В колекцията на Националния дарителски фонд "13 века България" остава една малка част от дарението му - това са 30 рисунки на тема "Хлябът наш насъщен". Те до голяма степен покриват и основите сюжети на рисунките, на неговите илюстрации в книгата "Добри“ и фондът нееднократно е правил изложби с тези рисунки. През миналата година отново отворихме тази серия рисунки и ги показахме пред българската публика в галерия "Средец" на Министерството на културата".
Интервюто със Слава Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..