Две са избраните произведения: Концерт за цигулка и оркестър №1 от Николо Паганини, чиято оригинална версия ще бъде представена за първи път пред българската публика, и Симфония №4 "Италианска" от Феликс Менделсон-Бартолди. По повод нея маестро Найден Тодоров сподели:
"Това е едно произведение, което наистина носи със себе си светлина и радост. Радва хората. И всеки път, когато човек иска да изпълни нещо, което да изпълни хората с оптимизъм, избира тази симфония. А Италия в момента наистина е слънчева - аз преди няколко дни се прибрах оттам, така че ето - сега ще дирижирам прекрасния Радиооркестър с една италианска програма, заредена от самата Италия."
Колкото до оригиналния Първи цигулков концерт на Паганини, по думите на диригента тази версия звучи по-леко от най-често изпълнявания в наши дни аранжимент на творбата, защото оркестрацията е по-различна и в друга тоналност.
"Онова, което е познато на хората в общоприетата версия, е една тържественост, изпълнена с тимпани, барабани, чинели и т.н. - всичко това липсва тук. Този Концерт в оригиналната му версия придава една лекота, с която се надявам, че ще успеем да заразим и публиката, защото в момента, според мен, това, от което хората имат нужда, е повече лекота в живота им, във възгледите им за живота."
В разговора, между другото, маестрото сподели, че именно на пулта на Радиооркестъра е направил дебюта си на софийска сцена преди години.
В ефира на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Найден Тодоров, двукратен носител на наградата "Музикант на годината", разказа още и за емоционалните си срещи напоследък - на сцената и извън нея: с легендарната пианистка Марта Аргерич, която гостува за първи път у нас по покана на Софийската филхармония; с папа Франциск, на аудиенция при когото беше българска културна делегация по случай 24 май; с бъдещите оперни звезди - участници в конкурса "Гена Димитрова" в Плевен, където маестрото беше председател на журито; както и със съвсем новия роял, който ще прозвучи за първи път в зала "България" на 6 юни.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..