Студенти от трети курс в бакалавърска програма „Театър“ изиграха спектакъла „Жените срещу Дон Жуан“ от Ерик-Еманюел Шмит“ с режисьор Десислава Шпатова.
По думите ѝ инициативата за пиесата е на самите студенти, които харесват много драматургията на Ерик-Еманюел Шмит.
„Когато видях, че съществува тази пиеса, която има идеалното разпределение, точно толкова мъже и жени, колкото има по пиеса, толкова има и в този випуск със силни женски образи и мъжки и даже не дочетох пиесата докрай, когато казах ето това е, което ще правим. Започнахме дълъг процес на изследване, минахме през Молиер, през Пушкин, през "Дон Жуан" на Моцарт, направихме семинар с професор Вили Дечева и Снежина Здравкова, преводач на Шмит и когато започна репетиционния процес, поканихме за часове Александра Гочева, която да направи и социо-дарматична работилница със студентите на тази тема и вече спектакълът е факт“, каза БНР доцент Снежина Петрова, актриса и преподавател в Нов български университет.
Според нея на сюжетно ниво студентите не са имали проблем, но на езиково ниво е било голямо усилие за студените да усвоят изяществото на езика.
„Беше голямо предизвикателство за тях и аз съм много щастлива, че този текст в момента звучи, той е поставен в една особена акустична среда и всяка дума отзвучава и ехото, и това е най-голямото умение, което един актьор може да постигне, да съживи текст“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Петрова.
Следващият спектакъл е на 7 юни от 18.30 в Нов български университет.
Още по темата - в звуковия файл.В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..