Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как санкциите бръкнаха дълбоко в корупционната рана

Любомир Кючуков и Тодор Галев пред БНР

Снимка: Колаж, БНР

"Санкциите по закона "Магнитски" се налагат въз основа на национално законодателство на САЩ, което едностранно се екстраполира в международните отношения. Те (санкциите - б.р.) не са резултат от съдебна процедура и това от гледна точка на международните отношения означава, че е политически акт спрямо държавата, за чиито граждани става дума, което обаче води до административни действия в САЩ и има правни последици спрямо засегнатите лица. Политическият ефект може да се търси поне в три полета - като обществен резонанс в България; в двустранните отношения САЩ-България и като международен отзвук". Този анализ направи пред БНР международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. 

Според него конкретният ефект от наложените санкции ще е както върху политическото възприятие на България, но и в икономически план - отношение на инвеститори и бизнеси.

"Този акт на САЩ повтаря постоянно повтарящата се констатация и в европейските доклади за високата степен на корупция в България и за липсата на достатъчно ефективна борба с нея - и като политическа воля, и като резултати от действията на съдебната система", обясни международният анализатор. 

Снимка: БГНЕС

Любомир Кючуков припомни, че ЕС прие също закон, аналогичен на "Магнитски":

"Когато говорим към държавите - това е върховенството на закона и правата на човека, обвързано с използването на еврофондовете. А срещу личности - за корупция с евросредства, е Европейската прокуратура, като мерките са съдебни - спрямо личности".

Обществената реакция на санкциите показва, че беше бръкнато дълбоко в раната, обобщи Любомир Кючуков и определи това като ясен симптом, че и политическата, и правосъдната система не може или не желае да се заеме сериозно с корупцията.

В предаването "Нещо повече" социологът Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че не е избрано случайно времето на обявяването на санкции срещу Васил Божков, представен като "известен български бизнесмен и олигарх", Делян Пеевски - "бивш депутат", и Илко Желязков, бивш заместник-ръководител на Държавната агенция за технически операции:

"Дори ясно е казано в текста, че част от тях използват политическа корупция и влияние в медиите за влияние върху изборите. Т.е. това е ясно предупреждение към всички български институции за това на какво трябва да бъде обърнато внимание, за да се предотвратят подобни прояви на следващите избори".  

Снимка: ЦИД

Според Галев санкциите са силен сигнал и по отношение на европейските партньори на САЩ и техните институции:

"Няма съмнение, че всички тези злоупотреби, за които американските служби са натрупали вероятно достатъчно доказателства, включват и евросредства".

Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков и Тодор Галев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54