Въвеждането на глобален минимум за корпоративното облагане е една от темите, която събра в Лондон финансовите министри на седемте най-развити икономики в света. Съединените щати предлагат ставка от 15% на фона на амбициозен мегабюджет, който президентът Джо Байдън представи за собствената си държава. И докато в Лондон и в различни европейски западни столици се правят изчисления какви биха били позитивите от единна глобална долна граница, то на Изток се усеща притеснение, коментира в интервю за "Събота 150" Даниел Бън, вицепрезидент на Tax Foundation.
С поглед от Вашингтон той изрази скептицизъм за ефективността на предложения от американската администрация бюджет от 6 трилиона долара, подплатени със сериозно увеличение на данъците за високодоходните групи и корпорациите. Белият дом като че ли изостави идеята за ръст на корпоративния налог до 28%, но погледна към ниските данъци на федерално ниво, което би ударило малкия бизнес.
Промяната в позицията идва с цел подкрепа за инфраструктурни харчове, която може да бъде получена от републиканците. "Ройтерс" и "Вашингтон поуст“ се позоваха на източници, че новото предложение на американската администрация е свързано с препоръчителна минимална ставка от 15%, което би засегнало десетки печеливши компании, както и печалбата от чужбина, коментира данъчният експерт:
"Това е сериозно увеличаване на данъците и промяна на политиките, които бяха въведени само преди няколко години. Също така президентът се опитва да промени правилата за облагане на мултинационалните компании. Разбира се, това е свързано с пакета от нови предложения, които трябва да бъдат финансирани. Мисля, че трябва да претеглим предложенията и в двете посоки. Ако администрацията иска да върне страната към силния икономически растеж, със сигурност определени инфраструктурни проекти биха помогнали в тази насока. От друга страна, промяната на данъчното облагане по този начин може да сложи прът в каруцата на някои бизнес инициативи".
Къде е разумният баланс? Един от начините за подкрепа на бизнеса в глобален мащаб е инвестициите в инфраструктура и увеличаването на разходите?
Една от институциите - Бюджетна служба на Конгреса, беше направила изследване върху икономическия ефект на инвестициите в инфраструктура - дали е по-добре те да бъдат направени от държавата или от частния сектор. Оказа се, че това, което ние наричаме "стойност за възвръщаемост", е валидно в много по-голяма сила за частните инвестиции в инфраструктура, отколкото за държавните.
От една страна се предлага увеличаването на публичните разходи за инфраструктура, от друга - се отнема бизнес инициативата, което може да се окаже проблематично за възстановяването на икономиката и в дългосрочен план за развитието на американската икономика.
Увеличените разходи на хазната ще бъдат насочени не само към изграждането на инфраструктура, но към здравеопазване и социални дейности. Тези приоритети намират ли отражение в предложения бюджет?
Това е въпросът за бюджетния баланс. Чуваме финансовия министър Джанет Йелън да говори за необходимостта от постигане на устойчив баланс между приходи и разходи. В същото време в това предложение има толкова много нови разходи, част от които в проекти, чиято възвръщаемост е отложена във времето - т.е. може да има приходи от тях след 15 години например. Не съм убеден, че точно това е правилният подход към постигането на фискална устойчивост.
Едно от ключовите предложения на Байдън е за въвеждането на глобален минимум за корпоративния данък от 15%. В същото време в Съединените щати се предлага отпадане на някои от намаленията, които компаниите ползват при облагането на печалбите си от чужбина.
В Съединените щати имаме облагане върху печалбата от чужбина, което е със ставка между 10,5 до 13,5%. Това обаче не винаги работи съвсем добре. Причината е, че за някои компании се стига до облагане на печалбата от чужбина, което е близо до настоящата ставка на корпоративния данък в Съединените щати - 21%. Администрацията на Байдън не предлага решение на проблема, който съществува тук, а именно, че понякога минималният данък се превръща в свръхданък от 21%. В същото време тя предлага в глобален мащаб да се въведе минимум от 15 %.
Това ли е точният размер на ставката?
Попитахте какъв трябва да бъде точният размер на ставката на глобалния минимум. Аз нямам конкретно число в главата си, но бих казал, че ако говорим за "минимум", той наистина трябва да бъде такъв. Не трябва да се поставя ниво, което всъщност ще се окаже много по-високо спрямо настоящите ставки в много държави. Със сигурност 21% е много висока ставка. 15% също е сравнително висока, тъй като има страни - каквато е България, например, както и Унгария, където облагането все още е по-ниско от този размер.
Ако се стигне до съгласие за глобален минимум на корпоративния данък, какъв период ще имат държавите да променят законодателството си? За тези, които имат по-ниски ставки, може да се окаже сериозен проблем.
Мисля, че ще отнеме няколко години преди тези правила да бъдат въведени. Възможно е Съединените щати да направят промяната още тази година, но тя ще се отнася за американските мултинационални компании. За останалите държави обаче ще минат няколко години преди да подпишат потенциалното споразумение или преди да го въведат в сила. Някои страни вече анонсираха покачване на корпоративния данък, както се случи във Великобритания. В тях обаче ставката е доста по-висока, отколкото тази, която би била валидна за глобален минимум.
Коментар на един страничен въпрос - за плосък данък. В България той е 10% и за компаниите, и за доходите на хората, но се чуват не едно и две мнения, че е нужна прогресивна скала поне в личните финанси.
Мисля, че плоският данък е много добър специално за по-малките държави, защото това е проста система и позволява лесно администриране. Що се отнася до прогресивната скала, тя може да бъде осигурена и през определени социални програми, когато говорим за личните доходи. Струва ми се, че това е по-добрият подход, отколкото въвеждането на различни ставки спрямо благосъстоянието.
Интервюто с Даниел Бън можете да чуете в звуковия файл.
Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане..
Президентите на България и на Хърватия ще обсъдят възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави. Румен Радев ще бъде на официално посещение в Загреб по покана на хърватския си колега Зоран Миланович. Задълбочаването на сътрудничеството между България и Хърватия в интерес на стабилността и европейската перспектива на..
Великобритания е цел номер 1 за руски кибератаки след избирането на Тръмп, твърдят британски правителствени източници. Според тях, Путин е насочил вниманието си към Великобритания, за да не дразни американската администрация по време на разговорите за Украйна. Правителствени източници, цитирани от "Таймс" твърдят, че превръщането на Великобритания..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари. Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев. Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за Съединените..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година. "Никога мирът..
България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..
Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар. Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран. По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...