Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Герит Курц: Рано е да се каже защо сега Франция замразява мисията в Мали

Сахел не представлява конкретна терористична заплаха за Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Все още е рано да се каже защо Франция избра точно този момент да замрази мисията си в Мали. Така или иначе военните продължават да диктуват играта, както ясно показа "пучът по време на пуч", ако използвам описанието на френския президент Макрон. По всичко личи, че никой в Мали не може да се противопостави на армията - Конституционният съд легитимира Гойта като президент на страната"Коментарът пред БНР е на д-р Герит Курц от програмата за анализи на политическите процеси в Африка на германското дружество за външна политика. 

Миграционен натиск и терористичен риск от Африка - за тези опасности от години предупреждава френският президент Еманюел Макрон. Миналият месец трябваше да се превърне в триумфален за френската политика в Африка. Но малко след като Макрон събра африкански и световни лидери на среща на върха в Париж, за да обсъдят "нова сделка" за съседния ни континент, "безкрайната война на Франция" отново напомни за себе си - в Мали бе извършен "преврат по време на преврат", както го описа Макрон

Страната е от ключово значение за амбициозната френска антитерористична операция в Сахел. А Сахел - зоната, която се простира от бреговете на Атлантическия океан до Африканския рог, между пустинята Сахара на север и по-плодородните земи на юг, се превръща във все по-важна част от Африка за Европа като източник на миграция. 

В западноафриканската страна от осем години действа мисия на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност. А Франция е разположила над 5000 войници. Заради втория преврат в рамките на по-малко от година правителството в Париж обяви, че замразява за неопределено време двустранната си мисия в Мали.

Основателни ли са опасенията на Европа, че пучистите в Мали, обучени до голяма степен в рамките на европейската мисия там, поддържат тесни връзки с ислямистки организации, както предупреди френският президент Макрон?

Не, не смятам. Ислямистката заплаха идва по-скоро от страна на паравоенните формирования под влиянието на "Ал Кайда" и "Ислямска държава". По-голямата опасност е, че докато политиците и военните в Бамако се карат, страда населението и така се задълбочава общественият конфликт в страната.

Какво е бъдещето на обучителната мисия на ЕС, особено след решението на Франция временно да замрази своите действия там?

Франция замразява двустранната мисия с Мали, съвместната дейност на френските военни с армията на Мали. Европейската мисия - засега - не е засегната от това решение на Париж. Но не е изключено Европейският съюз да преосмисли поведението си. След преврата миналата година ЕС временно спря мисията си и ако сега не го направи, това също ще е някакъв знак

Дестабилизирането на Мали може да се прехвърли върху останалите страни в Западна Африка. Какви последствия за зоната Сахел очаквате, ако ЕС прекрати мисията си, особено в контекста на нарастващия миграционен натиск по южната морска граница в Средиземно море?

Повтарянето на мантрата, че Европа е застрашена от африкански тероризъм и миграционна вълна - нещо, което особено френският президент Еманюел Макрон обича да казва - води до грешни политически решения. Защото, подчинявайки се на тази мантра, европейците правят компромиса да си сътрудничат с правителства в Африка, които не служат на народа си. А именно това е причината за недоволството на хората и нестабилността в региона. За мен за момента Сахел не представлява конкретна терористична заплаха за Европа. Тази опасност се преувеличава и води до едностранна късогледа политика. Много по-продуктивно би било да се гарантира сигурността на населението.

Говорите за сигурност и стабилност. След осем години обучение от страна на международните сили армията на Мали продължава да не е в състояние да гарантира сигурността на населението си. Ситуацията много напомня на Афганистан. Как може европейската мисия да стане по-ефективна?

Наистина е голямо предизвикателството да се обучи армията на Мали до степен да се грижи самостоятелно за вътрешната сигурност в страната. Резултатът от мисията на ЕС е повече от скромен. Според мен мисията трябва да работи много по-тясно с политиците в Мали за напредък в структурните реформи. Там е силата на Европа.

В Европа Франция е водещата сила в политиката към Африка, това има своите исторически корени. Ако френският президент Макрон се провали в Мали, как ще му се отрази това една година преди президентските избори във Франция?

Макрон е под силен вътрешен натиск - крайната десница в лицето на Марин льо Пен е плътно по петите му. В този контекст трябва да разглеждаме и решението му да замрази мисията в Мали, като заяви, че при никакви условия няма да работи с правителство в Бамако, което поддържа контакти с ислямисти. Ако ситуацията в Мали се усложни допълнително, това със сигурност ще бъде вятър в платната на Марин льо Пен

Интервюто с Герит Курц можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Христов

Росен Христов: Взеха всичките ми средства за комуникация и си тръгнаха

Бившият енергиен министър Росен Христов определи днешните претърсвания в дома си, заради делото "Боташ ", като "персонална атака" и "политическо преследване". Пред журналисти пред дома си той обясни, че разследващите са взели всичките му средства за комуникация и са си тръгнали. Документи не са изземвани, защото нямало такива. Действията на..

публикувано на 09.07.25 в 17:18

Един ранен при големия пожар в РСМ, наложила се е евакуация на хора

В Република Северна Македония се наложи евакуация на хората в скопското село Визбегово, до което гори депо за стари автомобили и целият район е задимен. Има един ранен човек, съобщават македонски медии. Голям пожар върлува близо Скопие Три горски пожара се разраснаха в община Крива паланка, огънят е стигнал до първите къщи на село..

публикувано на 09.07.25 в 17:12
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поднесе цветя на паметника на Иван Вазов.

Надежда Терзи: Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха

Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С  тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..

публикувано на 09.07.25 в 16:57
Председателят на ДАБ Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" ще останат само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..

публикувано на 09.07.25 в 16:54

МВнР предупреди: Проблеми с полетите до Италия в четвъртък заради стачка там

За проблеми с полетите до Италия заради национална стачка на въздушния транспорт на 10 юли предупреждават от Министерството на външните работи (МВнР). В съобщение на Ситуационния център се казва, че стачните действия ще засегнат основни летища в страната и ще се отразят върху нормалното протичане на полетите, включително процеса на регистрация,..

публикувано на 09.07.25 в 16:31

Забраняват мобилните телефони в училище

Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата.  Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина.  Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..

публикувано на 09.07.25 в 16:16

Гърция затваря пътя на нелегалните мигранти от Либия, за да спре натиска към Крит

На извънредно заседание на парламента във връзка с бежанската криза към остров Крит гръцкият премиер Кириакос Мицотакис съобщи за нови строги мерки: "Всички пристигащи нелегални мигранти в страната ще бъдат арестувани и ще остават в лагери от затворен тип". "Временно се прекратява за три месеца разглеждане на молбите за бежански статут..

публикувано на 09.07.25 в 16:14