Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Магнитски", подслушване, незаконни трансплантации – акценти от седмицата

Чрез говорителя си Сийка Милева прокуратурата обяви, че няма подслушвани политици и протестиращи преди вота на 4 април.
Снимка: Прокуратура на РБ

Съединените щати санкционираха шестима българи, сред които бизнесмените Делян Пеевски и Васил Божков, по глобалния пакт „Магнитски“. Съобщението от американското финансово министерство пристигна във вечерните часове в сряда и предизвика лавина от политически реакции.

„Фактът, че се налагат такива санкции на български граждани и фирми е ясна диагноза за режима, който отгледа тази корупция“, коментира държавният глава Румен Радев. От своя страна бившият премиер и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че отношенията му с Пеевски са само „политически“, а от Васил Божков „не е получил нито стотинка“. От Дубай бизнесменът с множество обвинения обаче благодари на Съединените щати, но коментира, че е бил подложен на „репресии“ и сега е „санкциониран“, но „Борисов и прокурорът (бел. ред. - главният прокурор Иван Гешев) имат чадър“. Делян Пеевски изпрати позиция, че ще обжалва решението на Вашингтон.

Иван Гешев се оказа главно действащо лице и в друг горещ сюжет от седмицата, след като покани част от новите висши кадри в службите на среща в кабинета си. Служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков отклони поканата с обяснението, че ще се срещне със следващия главен прокурор, а говорителят на правителството Антон Кутев заговори за „открита война“ между служебния кабинет и прокуратурата. Чрез говорителя си Сийка Милева прокуратурата обяви, че няма подслушвани политици и протестиращи преди вота на 4 април, а Арман Бабикян и Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри вън!“ показаха разпечатки за подслушвани лица в ефира на националната телевизия.

В открит конфликт между основния акционер и ръководството на Българската банка за развитие се превърна опитът на министър Кирил Петков да получи информация за най-големите кредити, отпуснати от институцията. Безпрецедентно БНБ започна надзорна проверка в държавната банка заради обтегнатите отношения между принципала и ръководството й.

В същото време отношенията на новия ръководител на НАП Румен Спецов с Васил Божков и най-вече действията на Спецов около продажбата на фирмата му на малограмотен човек с криминално минало по време на данъчна ревизия се оказаха „горещ картоф“ в ръцете на служебния министър на финансите Асен Василев. Той анонсира, че прокуратурата ще провери казуса с фирмата, която е един от длъжниците на НАП, а самият Спецов отказа коментар, докато тече проверката. „Кой ще плати политическата цена, ако се окаже, че няма данъчно нарушение“, реторично попита шефът на НАП, запитан дали ще си подаде оставката. А на въпроса дали се познава с укриващия се в Дубай Божков, Спецов отговори, че „в Дубай живеят три милиона българи“ и запита дали фактът, че сега живее в София означава, че познава и Делян Пеевски. Всички тези коментари дойдоха по време на акция на НАП и ДАНС по границата, където бе установено укриване на обороти и несвързване на касови апарати със системата на данъчните.

Повишаването на приходите и реорганизирането на разходите в хазната ще влязат в актуализацията на бюджета, която ще бъде внесена при сформирането на нов парламент, анонсира още Асен Василев. Заедно със социалния министър Гълъб Донев и икономическия министър Кирил Петков той представи новите мерки в подкрепа на бизнеса.

Междувременно разкрития, които накараха всички да настръхнат, направи здравният министър д-р Стойчо Кацаров. В бившата правителствена болница "Лозенец" са правени трансплантации от живи донори, които нямат роднинска връзка с реципиентите. Млади хора от Молдова и Украйна са дарили бъбреци на „лели и чичовци от Израел, Оман и Германия“, разкри Кацаров, който смени ръководствата и на това лечебно заведение, и на Александровска болница.

От 1 юни вече се използват електронни рецепти, макар и да не липсват трудности. Зелените коридори за ваксинация продължават, а данните за новите случаи на заразени с коронавирус са окуражаващи.

И още от седмицата – „Сиела Норма“ отказа да достави допълнително машини за предстоящия вот на 11 юли, но от ЦИК се надяват на обрат в преговорите. Подготовката на изборите продължава с пълна пара, а и днес ще има тестово гласуване с машини на няколко места в столицата.

Още от акцентите от отминаващите седем дни може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18