Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остава устойчив интересът към печатните книги

„Боледуват ли книгите“ - какво се случва с книгоиздаването по време на криза

Пандемията не се е отразила пагубно на книжната индустрия, има ръст на продажбите

Снимка: Велина Пешева

Книгата „Боледуват ли книгите“ е анализ на цялостната ситуация с пандемията от Covid-19 не само в България, но и в Европа, Америка, Русия.    

Главен асистент д-р Георги Александров от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ е ръководител на екипа, създал книгата в изцяло университетска среда.

„Предполагам, че малко хора знаят това, че в САЩ 2020 година беше рекордно добра година за книгоиздателската индустрия с рекордните продажби от 942 милиона екземпляри книги, като увеличение има както при печатните, така и при електронните издания, а дори в стойност на продажбите в САЩ книгите за търговско потребление постигнаха растеж спрямо нормалната предишна 2019 от 10%. Интересното е, че това не е само книгоиздателско явление в САЩ“, коментира Георги Александров.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите му книжарниците са успели да оцелеят по време на пандемията, защото са преминали към онлайн продажби.

Самите издатели със своите ресурси за онлайн търговия очевидно успяха да компенсират затворените книжарници. Интересно е това, че по време на пандемията се запазва устойчив интересът към печатните книги, но пък дигиталните формати са в подем. Така например в Италия онлайн продажбите на печатни книги за 2019 година са 27%, а за 2020 са вече 43%“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Георги Александров.

Според него е крайно време да се постави въпроса не само колко е ставката на ДДС, а и защо все още, три десетилетия след новите икономически условия в България, никой не може да каже какво точно се продава. Някаква статистика може да ни каже какво се издава, но все още както и за 2020, така и по принцип ние никога няма да разберем какво точно се продава, каква е стойността на книжния ни пазар и как той се измерва в продадени бройки, поясни Александров.

„Във всички случаи една по-ниска данъчна ставка финансово подпомага книгоиздаването. Нека да припомним - от 1 юли миналата година до 31 декември на 2021 като временна мярка в България от 20% е намален ДДС на книгите на 9%, но ние не трябва да фетишизираме поначало ролята на ДДС. Тя е много спешен финансов инструмент, най-вече там където икономиката е изцяло бяла“. 

Също в предаването „Графити по въздуха“ Джулия Герздзилова посочи, че пандемията не се е отразила пагубно върху продажбите на книги и книгоиздаването, тъй като хората са реагирали адекватно и са били предприети адекватни мерки.

„Мисля, че доста ползи могат за се извлекат и все повече хора ще се насочват към интернет пространството дори в сферата на книгите, тъй като много премиери започнаха да се правят онлайн и това все още продължава. Мисля, че е голям плюс и смятам, че книгата ще оцелее дори и след пандемията“.

Премиерата на книгата „Боледуват ли книгите“ ще бъде в електронната платформа ZOOM.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47