Заради нулевите или отрицателни лихви (при по-високите суми) по депозитите все повече хора се обръщат към капиталовите пазари, за да осигурят реална доходност върху парите си. Това потвърдиха в 14-ия епизод на подкаста „На всяка цена“ - Радослава Масларска, председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Ангел Рабаджийски – член на УС на БАЛИП.
Експертите са категорични, че ако отидем при инвестиционен посредник, той ще оцени рисковия ни профил и ще ни предложи подходящ за нас продукт. „С който вие може да се съгласите или не“, допълни Масларска. По думите й вариантите за инвестиции на капиталовите пазари са два – или самостоятелно, но при необходимите познания за това, или ако доверим парите си на професионалист.
Къде е балансът между риск и доходност?
„Например – инвестиция във взаимен фонд, която е много добра, ако клиентът няма време да управлява сам своите спестявания, са необходими около 150 лева. За спестовен план, който също е инструмент за регулярно спестяване, са необходими 50 лева месечно. За една акция в някои от нашумелите напоследък компании на Българската фондова борса, основно в ИТ сектора, са необходими 15 – 20 лева“, категорична е Масларска. Тя предупреди, че трябва да се доверяваме единствено на лицензирани инвестиционни посредници. „Ако някой ви предложи 100 % доходност при много рискова инвестиция, просто се обърнете към друг“, категорична е Масларска. Тя допълни, че всички големи инвестиционни посредници организират и безплатни уебинари или други информационно – обучителни събития, които целят да помогнат на потенциалните инвеститори да се образоват в света на капиталовите пазари.
Много е важно да се прецени рискът спрямо потенциалната доходност от инвестицията, коментира Ангел Рабаджийски. Според него „има апетит за висока доходност, но ниска търпимост към риска“ сред българските инвеститори. Друг важен елемент е времевият хоризонт на инвестицията. „Има хора, които казват – ние инвестираме дългосрочно и рисково, но при първия спад на пазара и доходност от -5%, те казват „това не е за нас“, коментира Рабаджийски.
Недоволните инвеститори – като родители, чиито деца не са приети в детска градина
Миналата седмица IPO-то (първичното публично предлагане) на „Син Карс“ направи фурор, а поръчките изпревариха предлагането, заради което мнозина инвеститори останаха разочаровани и дори поискаха промяна на правилата. „Това е състезателен принцип. Нормално е тези, които не са успели, да са недоволни. Това е като списъците с детските градини. Онези, чиито деца не са приети, са недоволни“, коментира Рабаджийски. По думите му това е втората компания, която набира капитал през ВЕАМ пазара (бел. ред. - пазар за растеж на малки и средни компании, организиран от Българската фондова борса).
Радослава Масларска, която работи в посредника, осъществил IPO-то, коментира, че публичното предлагане е организирано по настоящите правила и може да се помисли за тяхното разширяване, така че да има повече възможности.
Инвеститорите призовават за „сдържаност“ в обвиненията срещу публични компании
Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници излезе с позиция, в която призовава да не се хвърлят обвинения в публичното пространство срещу търгувани на борсата компании, без да има солидни доказателства за тях. Ангел Рабаджийски е категоричен, че казусите „Монбат“ (бел. ред. – обвиненията срещу Атанас и Пламен Бобокови) и „Гларус“ (бел. ред. – твърденията на Светослав Илчовски срещу Иван Ангелов) са най-явните, но не са единствените случаи. Без да има ясни доказателства, се вреди от една страна на миноритарните акционери в тези компании, от друга – върху целия капиталов пазар в България, категоричен е Рабаджийски.
Санкциите по „Магнитски“ – тежък удар върху България
И Ангел Рабаджийски, и Радослава Масларска заявиха, че гледат с любопитство какво ще се случи със санкциите срещу шестима българи по глобалния пакт „Магнитски“. Засега в списъка няма публични компании, но случаят е безпрецедентен.
Според Масларска това е „срам“, но и сигурен сигнал, че трябват сериозни реформи в правосъдието и борбата с корупцията. Това е единственият начин да привлечем чуждестранни инвеститори, коментираха експертите, които се надяват да не се нанесе „тежък удар върху крехкия капиталов пазар у нас“.
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..