Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крис Корнел е ш***** божество!

Петър Хераков и екипът му издадоха на български биографията на Корнел, 4 години след смъртта му

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Музиката от дъждовния град Сиатъл винаги е имала своите последователи в България. Вече няколко поколения се сменят както в свиренето, така и в тълпата на всеизвестните Сиатълски вечери в София. Което е странно предвид това, че още през 2009 г. изследователят му Грег Прейто обяви грънджа за мъртъв в книга със същото име.

Дата, която може да се сложи на такъв некролог или надгробен камък, е 5 април - денят, в който се смята, че са починали Кърт Кобейн от Nirvana и Лейн Стейли от Alice in chains, след години на неуспешни опити да се справят със собствените си демони.

15 години след последния, на 18 май 2017, света напусна още една от иконите на Сиатъл - Крис Корнел. След всички тях остана музиката, която не спира да се слуша.  

А на този 18 май в софийския Маймунарник феновете на сиатълския звук почетоха както паметта на Корнел, така и издаването на български на биографичната книга „Total F**** Godhead” - историята на Крис Корнел, събрана с много усилия от журналиста Корбин Рийф. Книгата премина и през Панаира на книгата и вече е достъпна във физическите и онлайн книжарниците.
  
Зад реализацията на българското издание стои екип на колегата Петър Хераков. Той вече се погрижи летописите на грънджа да ги има на български чрез книгата „Всички обичат Сиатъл“. 

Една изстрадана биография


Говорейки за Корнел, кощунство е да ограничим до думата с "г". Той е не само един от вокалите, които дефинират и "превъртат" Сиатълската музика чрез Soundgarden и Temple of the Dog, но отива и отвъд нея. Музикалните и житейските му борби прекъсват Soundgarden, събират го с Audioslave, водят и до соловите му проекти. 

А биографията, написана от Рийф, изследва задълбочено житейската история, повлияла върху музиката на Крис Корнел - от трудностите в детството, през трудностите в музикалното израстване, умиращите приятели, личните предизвикателства - сплитането на хубавото и лошото, довели и до онзи край на 18 май 2017. 

"На мен ми беше много интересен начина, по който е творил. Той е имал проблеми с това да пише текстове, което не може да се предположи като нещо, което може да се случи на такъв човек. Трябвало е да се изолира, да се заключи и да си сложи като задача да напише еди-колко си текста", разказва Петър Хераков за един от любопитните аспекти на книгата.
  
Самият разказ за Корнел е предизвикателство, предвид факта, че авторът е възпрепятстван от съпругата на певеца - Вики Корнел - и войната й с останалата част от Soundgarden. Затова и Корбин Рийф 3 години да рови и търси други материали и хора, които все пак да са съгласни да говорят с него. 

Корнел и грънджът 

В крайна сметка Рийф постига целта си - да обрисува мястото на Крис Корнел и групите му, както в рамките на тяхното течение, така и в съвременната музика изобщо. 

"В книгата е много добре засегната тази фаза, в която сменя група след група, търсейки правилната музика. По този начин се е запознал с много хора на тази зараждаща се сцена и когато на Soundgarden нещата се получават, те започват да помагат на другите - дават стария си ван на Alice in chains, например. А те (Soundgarden) са и тези, които най-усилено работят за успеха. При Nirvana и Pearl Jam нещата се получават по-бързо, а Soundgarden имат зад гърба си доста повече работа и усилия до успеха. И е важно, че те не се отказват, въпреки мизерията", разказва Петър Хераков част от впечатленията си за книгата. 

Още за книгата „Total F**** Godhead”, Крис Корнел, Сиатълската сцена и влиянието й в България - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17