Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крис Корнел е ш***** божество!

Петър Хераков и екипът му издадоха на български биографията на Корнел, 4 години след смъртта му

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Музиката от дъждовния град Сиатъл винаги е имала своите последователи в България. Вече няколко поколения се сменят както в свиренето, така и в тълпата на всеизвестните Сиатълски вечери в София. Което е странно предвид това, че още през 2009 г. изследователят му Грег Прейто обяви грънджа за мъртъв в книга със същото име.

Дата, която може да се сложи на такъв некролог или надгробен камък, е 5 април - денят, в който се смята, че са починали Кърт Кобейн от Nirvana и Лейн Стейли от Alice in chains, след години на неуспешни опити да се справят със собствените си демони.

15 години след последния, на 18 май 2017, света напусна още една от иконите на Сиатъл - Крис Корнел. След всички тях остана музиката, която не спира да се слуша.  

А на този 18 май в софийския Маймунарник феновете на сиатълския звук почетоха както паметта на Корнел, така и издаването на български на биографичната книга „Total F**** Godhead” - историята на Крис Корнел, събрана с много усилия от журналиста Корбин Рийф. Книгата премина и през Панаира на книгата и вече е достъпна във физическите и онлайн книжарниците.
  
Зад реализацията на българското издание стои екип на колегата Петър Хераков. Той вече се погрижи летописите на грънджа да ги има на български чрез книгата „Всички обичат Сиатъл“. 

Една изстрадана биография


Говорейки за Корнел, кощунство е да ограничим до думата с "г". Той е не само един от вокалите, които дефинират и "превъртат" Сиатълската музика чрез Soundgarden и Temple of the Dog, но отива и отвъд нея. Музикалните и житейските му борби прекъсват Soundgarden, събират го с Audioslave, водят и до соловите му проекти. 

А биографията, написана от Рийф, изследва задълбочено житейската история, повлияла върху музиката на Крис Корнел - от трудностите в детството, през трудностите в музикалното израстване, умиращите приятели, личните предизвикателства - сплитането на хубавото и лошото, довели и до онзи край на 18 май 2017. 

"На мен ми беше много интересен начина, по който е творил. Той е имал проблеми с това да пише текстове, което не може да се предположи като нещо, което може да се случи на такъв човек. Трябвало е да се изолира, да се заключи и да си сложи като задача да напише еди-колко си текста", разказва Петър Хераков за един от любопитните аспекти на книгата.
  
Самият разказ за Корнел е предизвикателство, предвид факта, че авторът е възпрепятстван от съпругата на певеца - Вики Корнел - и войната й с останалата част от Soundgarden. Затова и Корбин Рийф 3 години да рови и търси други материали и хора, които все пак да са съгласни да говорят с него. 

Корнел и грънджът 

В крайна сметка Рийф постига целта си - да обрисува мястото на Крис Корнел и групите му, както в рамките на тяхното течение, така и в съвременната музика изобщо. 

"В книгата е много добре засегната тази фаза, в която сменя група след група, търсейки правилната музика. По този начин се е запознал с много хора на тази зараждаща се сцена и когато на Soundgarden нещата се получават, те започват да помагат на другите - дават стария си ван на Alice in chains, например. А те (Soundgarden) са и тези, които най-усилено работят за успеха. При Nirvana и Pearl Jam нещата се получават по-бързо, а Soundgarden имат зад гърба си доста повече работа и усилия до успеха. И е важно, че те не се отказват, въпреки мизерията", разказва Петър Хераков част от впечатленията си за книгата. 

Още за книгата „Total F**** Godhead”, Крис Корнел, Сиатълската сцена и влиянието й в България - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48