Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц.Васил Велчев: Повторната употреба на стимулиращи устройства за сърдечната дейност е абсолютно забранена

У нас функционира регистър на всички имлантирани кардиостимулатори и дефибрилатори

Доц. Васил Велчев, завеждащ сектор „Електрокардиостимулация“ в МБАЛ "Св. Анна"
Снимка: болница Света Анна

„Правилата за употребата на тези устройства се покриват с тези правила, които важат за всички видове импланти вътре в човешкото тяло и към момента повторната употреба на подобен тип устройства е абсолютно забранена от нормативната уредба“, каза пред БНР доц. Васил Велчев, завеждащ сектор „Електрокардиостимулация“ в МБАЛ "Св. Анна" в опит да изясним след запитване до „Хоризонт“ от близки на починал пациент, защо скъпи стимулиращи устройства за сърдечната дейност не е възможно да се дарят, за да се имплантират подкожно на друг пациент.

Става дума за електрокардиодефибрилатор, при които има варианти, покрити изцяло от НЗОК, и такива, които се покриват частично.

„Това което представихте като казус наистина е абсолютно невъзможно апаратът да бъде експлантиран и имплантиран на друг пациент. Това преди време, преди 30 години, може и да било допустимо, но в момента не е позволено от нормативната уредба. Апаратите, които могат да дадат дефибрилация, те биват няколко вида, но всички те са сложни машини с високо ниво на поддръжка и фирмата, която ги доставя е ангажирана с това, те да функционират абсолютно правилно“, поясни още специалистът.

„Когато апаратът се имплантира веднъж в пациента, тази гаранция важи за него. И есплантацията, без съгласието на фирмата производител сваля от нея абсолютно всякаква отговорност затова как функционира апаратът. Представете си, ако такъв апарат дава неадекватни шокове, тоест, ако той примерно се „обърка“ и не разпознае вашия ритъм и в състояние, в което ви сте добре, а той даде електрически шок, това ще е като вид мъчение…“, даде пример доц. Велчев.

По думите му в някои много бедни държави има регулация, която позволява многократно използване на апарата.

Доц.Васил Велчев, проф. Божидар Финков и д-р Низар Рафаи

Според доц. Велчев у нас функционира регистър на всички имлантирани кардиостимулатори и дефибрилатори и този регистър е изискуем от НЗОК,  за да може да ви бъде реимбурсирано устройството – може да се проследи историята на всеки един пациент, там е фабричният номер на импланта.

„Това важи за всички устройства – частично или напълно заплатени от пациента. В момента НЗОК плаща за всички устройства - частично или изцяло. Реимбурсацията се покачи последната година от 6000 на 8500 лв. Пациентът доплаща разлика в размер на между 500 до 5000 лв. за нашата болница“ каза още доц. Велчев.

По думите му никой няма интерес да има нарушения, защото всеки е заинтересован да се спазват тези правила.

„За да има черен пазар на такива устройства, трябва да има лекар, който да го прави. А ако повторно вкараш в регистъра използвано устройство, той не го приема и така че това би наложило този , който го прави да има някакви фалшиви серийни номера, аз съм 99 на сто убеден, че такъв пазар няма“, заяви доц. Велчев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04