Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Миков: В решението на екоминистъра за прохода Петрохан става въпрос за екологично талибанство

Андрей Ковачев: Трябва да се видят всички алтернативни трасета по проекта за тунела

„Въпросът е важен за цяла България, защото коридор номер 4, освен трасето Ботевград-Видин, трябва да има и едно второ трасе, да не говорим, че за направлението Солун това е по-прекият път. Атакувам решението на екоминистъра да прекрати процедурата по ОВОС, като немотивирано, нищожно, като противоречащо на закона“, посочи пред БНР Михаил Миков, председател на 42-ото Народно събрание и четири мандата народен представител от видинския регион.

Миков оспорва решението на служебния екоминистър за прекратяване процедурата по Оценка за въздействие на околната среда за тунела под прохода „Петрохан“.

Предвид важността на инвестиционното намерение и предполагаемото отрицателно въздействие върху околната среда, министърът на околната среда и водите Асен Личев  изпрати писмо до Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) с уведомление, че процедурата по ОВОС може да бъде възобновена, в случай, че в МОСВ бъдат представени всички проучени от инвеститора варианти за трасе през прохода „Петрохан“.

„След като изразих това свое решение, започват някакви преговори, да се дават някакви алтернативи. Но аз твърдя, че става въпрос за някакво екологично талибанство и мисля, че от случая Петрохан ще излезе един системен въпрос за това как изглеждат плановете за защитените зони по "Натура" в България. Защото ще се окаже, че при изготвянето на тези планове те не са съобразени със Закона за биологичното разнообразие. Смятам, че АПИ е направила своите проучвания и не е въпрос на опазване на околната среда преценката за икономическа полза, преценката за финансови възможности и това се отнася за всеки проект, не само за тунела "Петрохан“, поясни още в „Хоризонт до обед“ Миков.

Той заяви категорично, че МОСВ трябва да се произнесе дали въздействието върху околната среда е негативно. Това е смисълът на ОВОС, каза Михил Миков. И препотвърди, че ще внесе жалба във ВАС заради спряната процедура по ОВОС за тунела под Петрохан.

Андрей Ковачев                        Снимка:БГНЕС

„Трябва да се има предвид все пак, че МОСВ спазва закона и да се опитваме сега на служебния кабинет да му прехвърляме отговорността заради несвършената работа на агенция „Пътища“, аз мисля, че не е коректно“, коментира темата пред БНР и Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“.

„Мисля, че ако сега не се спази законът, когато след това процедурата тръгне много напред, това ще бъде много по-лошо. Аз изцяло подкрепям исканията на хората от Северозапада, те са много съществени и важни, но начинът е в момента да се санират нарушенията – да се видят всички варианти за трасето под прохода "Петрохан, аз не знам дали сегашното трасе е добро или лошо, знам обаче, че е имало поне няколко алтернативни трасета и не става ясно защо е избрано това трасе", твърди още в "Хоризонт до обед" екологът.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42