"Президентът Джо Байдън повтаря външнополитическите грешки на бившия президент Барак Обама". Това написа в понеделник в лондонския вестник "Таймс" британският журналист Едуард Лукас, който отразява от десетилетия събитията в бившия Съветски съюз и бившите му сателити в Източна Европа, автор на няколко книги за Русия и Запада, сред които "Новата Студена война".
Конкретната грешка на Обама в случая, според Лукас, беше контрапродуктивното т.нар. презареждане на отношенията с Русия и безплодното "обръщане към Азия".
Срещата с Путин има най-голям потенциал да се превърне в бедствие за Байдън от всичките му прояви в Европа тези дни. Защото Путин не е Горбачов и няма интерес от стабилни и предвидими отношения със Съединените щати, каквито иска техният президент.
Струваше ли си тогава политическият риск, който пое Байдън?
"Срещи имаше и с Брежнев - в разгара на Студената война. А и има неща, за които трябва да се преговаря с Русия - особено за контрола над въоръжаването. Може и да е добра идея това да става на ниво президенти. Но за мен би било по-добре първо да се срещнат държавният секретар Блинкън и Лавров или директорът на ЦРУ Никълъс Бърнс и колегата му от руското разузнаване. Среща на върха би трябвало да се проведе, когато нещо конкретно вече е договорено.
Но не съм против такава среща. Притеснява ме идеята, че Западът решава да има стабилни отношения с Русия, но без да си дава сметка, че за това е необходимо и отсрещната страна да иска същото. А Русия не търси стабилност. Тя по много причини е заинтересована да провокира и да дестабилизира".
Провокация ли беше сравняването на Съединените щати с бившия Съветски съюз като империя, която не е осъзнала още, че е в заника си?
"Путин вече от доста време проповядва, че Западът залязва и че демокрацията не работи. Това е в синхрон с китайската линия за западния упадък. Според мен, такова изразяване е добре за него вътрешнополитически. Но пък да го правиш от позицията на икономика с размерите на италианската, без да расте обаче, не е сериозно!
В Русия има системни проблеми, които Путин, въпреки че е на власт повече от 20 години, се оказва неспособен да реши. Така че - ако говорим за буксуващи политически системи, да - съгласен съм, че Америка има големи проблеми. Тя обаче е способна да се възроди, за разлика от Русия под управлението на Путин".
След срещите с лидерите на съюзническите демокрации ще е в състояние ли Байдън да заяви на Путин, че посланията, които прави, не са само от негово име?
"По-скоро ще се получи единно послание към китайците. Проблемът с Русия в основни линии е решен, стига Съединените щати да останат ангажирани с европейската сигурност. Докато Западът е единен, Москва не представлява смъртоносна заплаха. Китай е много, много по-опасен, а ние още не сме формулирали дори стратегия как да се противопоставим.
Събитията може да се развият по два начина - Съединените щати да си сътрудничат с азиатските им съюзници или да съберат под знамената и Европа, и Азия. Вторият вариант има по-голям потенциал за успех, но е и по-трудно осъществим.
Притеснявам се, че Байдън вече доста се е отчаял от европейците. Вижда, че Макрон не е заинтересован, че Германия следва собствените си интереси, че Европейският съюз не е ефективен и че Великобритания е буквално изолирана от останалата част на Европа. Затова Байдън иска да замрази руския и европейския проблем, за да не му пречат да се занимава с Китай. Но така проблемът си остава - защото няма кой да попречи на руснаците да правят каквото си поискат".
Освен това Путин едва ли би се съгласил да съдейства за такова "замразяване"...
"Точно така. Не разполагаме с лукса да определяме кои са ни враговете и как точно ще ни атакуват. Когато кажеш на Путин "искам просто отношенията ни да са стабилни", той си мисли как да те накара да си платиш прескъпо за това - "ако не ми обърнеш внимание, ще започна да правя неща, които няма да ти харесат - трябва да направиш нещо, за да спра".
Но ако кажеш на Путин, че най-големият приоритет за твоята и за сигурността на европейските ти съюзници е да не му позволяваш да те заплашва, това би изиграло много по-реална стабилизираща роля, отколкото ако му се помолиш просто да си складирате противоречията в килера".
Не ви ли се струва, че има поне някаква прилика в подхода на Байдън към Европа с този на Русия? Например Германия, а не Европейският съюз като цяло, е във фокуса на вниманието.
"Струва ми се, че Байдън е решил, че Германия е най-важната държава в Европа и че за да я привлече на своя страна за натиск върху Китай, трябва да елиминира дразнители в двустранните отношения като санкциите срещу "Северен поток 2". Логично звучи. Но би било по-разумно да натисне Берлин да направи повече за отбраната и сигурността, включително да държи под контрол корпоративна Германия.
Защото корпорациите не са само лоби за "Северен поток", те са и в основата на сближаването с Китай. И като им хвърлиш кокала "Северен поток" няма да им повлияеш да се откажат да произвеждат фолксвагени в Синцзян. Опасявам се, че Байдън продължава да прави грешки по отношение на Европа. Първо имаше неоправдано големи очаквания, а сега ухажва големите страни и се надява всички останали да ги последват след това".
Какъв смислен резултат би могъл да бъде произведен на срещата Байдън-Путин?
"Възможно е в резултат на тайна дипломация Путин да направи нещо за подобряване на отношенията. Нещо като например да доведе със себе си беларуския журналист Протасевич и да каже: "ето, моят приятел Лукашенко го освободи". Това е в сферата на фантазиите, разбира се, но по принцип никой не може да предрече какво ще стане, защото Путин е непредсказуем.
Критиките, които понесе Байдън за предложението към Путин да се срещнат, най-вероятно ще го възпрат да се опита да направи нещо твърде драматично като нов опит за "презареждане". Той заслужава доверие. Познава проблема Русия наистина отдавна, в политиката е по-дълго дори от Путин - а не са много лидерите по света, които биха могли да се похвалят с нещо такова. Така че - има основание за оптимизъм, но и за опасения".
Интервюто на Деян Йотов с Едуард Лукас в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви за "първи боеве" между украински и севернокорейски войски: "С първите боеве със севернокорейските войници се отваря нова страница на нестабилност по света. Трябва заедно с целия свят да сторим всичко, така че тази руска стъпка към разширяване на войната и открита ескалация да се окаже губеща - и за..
Сериозни рокади в израелското правителство. Израелският премиер Бенямин Нетаняху назначи Гидеон Саар за нов външен министър, след като стана ясно, че предшественикът му ще поеме ресора "отбрана", а досегашният военен министър е уволнен. От канцеларията на Нетаняху обявиха, че днес премиерът е разговарял с Гидеон Саар и му е предложил той и неговата..
Няколко хиляди души протестираха тази вечер в северния сръбски град Нови Сад пред железопътната гара, където миналата седмица се срути навес и загинаха 14 души. Протестът почете с минута мълчание за жертвите, сред които и две деца. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 Вучич: Всички виновни за..
Няколко души са арестувани при операция на ГДБОП в София и Перник. От свои източници БНР научи ,че акцията е проведена срещу група, занимаваща се с изнудване и рекет. По първоначална информация до момента са арестувани двама души. Те са били задържани в момент на получаване на част от искана от тях сума. Разследването по случая..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната Йоав Галант заради срив в доверието по време на войната срещу "Хамас" в Ивицата Газа, предаде АФП. "През последните няколко месеца това доверие се разклати. С оглед на това днес реших да прекратя мандата на министъра на отбраната", заяви Нетаняху в изявление, публикувано от неговата..
За една година управление ръководството на Община Ловеч е успяло да разплати близо 5,5 милиона лева натрупани от предходното ръководство и неразплатени задължения, за които не е било осигурено финансиране. Настоящото ръководство е заварило О бщината в тежко финансово състояние и сериозен бюджетен дефицит. Заместник-кметът Цветелин Винчев поясни какво..
Паметта на убитите преди 80 години от комунистическия режим русенски интелектуалци, сред които внучката на Баба Тонка - Тонка Обретенова и съпруга ѝ Нико Просеничков, бе почетена с панихида днес. В първите ноемврийски дни на 1944 г започват масовите арести и убийства на търговци, лекари, учители, юристи, писатели и интелектуалци. Новата..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..