Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При пътуване в чужбина: Covid-19 все още не е покрит риск при всички застраховки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Covid-19 все още не е покрит риск при всички застраховки, които се отнасят до пътуване в чужбина, показа проверка на БНР. Генералният секретар на Асоциацията на българските застрахователи Нина Колчакова посъветва, когато планираме пътуване зад граница, да изберем две застраховки - „Помощ при пътуване“ и „Отмяна на пътуване“, които при част от застрахователните компании могат да бъдат получени пакетно.

Все повече хора планират да пътуват в чужбина, въпреки че пандемията от коронавирус все още създава несигурност, коментира пред БНР генералният секретар на асоциацията на застрахователите Нина Колчакова:

„Важно е да се отбележи, че много наши членове реагираха, когато започна пандемията и въпреки че пандемичният риск обичайно не се покрива от застрахователите, те направиха специални покрития за застраховката „Помощ при пътуване“, така че българските граждани, които пътуват в чужбина и имат такава застраховка с Covid покритие да могат да се възползват от медицинско обслужване в държавата, в която се намират. Това включва от PCR тест до лечение в болнично заведение и лекарствата, които са предписани“.

Колчакова обаче бе категорична, че не всички компании от бранша предлагат подобно покритие:

„Препоръчваме изрично да попитате застрахователя си дали има такова Covid покритие застраховката му „Помощ при пътуване“ или не“

Цената на полицата е поносима, категорична е Колчакова:

„Примерно за 4-членно семейство, ако реши да направи едноседмично пътешествие някъде в Европа, тази застраховка би струвала около 25 лева при 10 000 лв. застрахователна сума“.

Ако ще практикуваме екстремни спортове, трябва да информираме застрахователя, за да ни предложи адекватен продукт.

В противен случай, ако пострадаме при „сърф, скално катерене застрахователят може да ви откаже да заплати медицинските разходи, тъй като това не договорено предварително“.

 Според Колчакова е разумно да се помисли и за още една полица, а именно – „Отмяна на пътуване“:

„Като всъщност отмяната може да е не само при заболяване на човека, който ще пътува. Тя може да е заради заболяване на негов близък човек, за попадане в болница на близък или дори само поставяне под карантина, тъй като човек от семейството е болен“.

Например, ако 4-членно семейство планира едноседмично пътуване с предварителни разходи за път и нощувки около 2000 лева, цената на полицата би била 50 - 60 лева, коментира Колчакова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34

БНБ: Основният лихвен процент спада до 3.04% през декември

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка.  Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.  Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 30.11.24 в 21:48

Жертви на остров Лимнос след силните дъждове

Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..

публикувано на 30.11.24 в 21:44
Регионалният премиер на Валенсия Карлос Масон по време на посещението в град Елиана - 10 ноември 2024 г.

Хиляди хора поискаха на протест оставката на премиера на провинция Валенсия

Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията.  Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..

публикувано на 30.11.24 в 21:30