Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Антонов: На срещата на Г-7 се видя солидарността да се изравнят неравнопоставеностите в света

Павел Антонов
Снимка: Личен архив

„Имаше доста активно медийно отразяване на срещата на Г-7 у нас, което е само по себе си постижение на тази среща, доколкото основното послание от нея е позитивно – че богатите, развитите страни, към които и България е стреми да принадлежи, обръщат сериозно внимание на темите за опазване на климата, така и на загубата на биологично разнообразие“, коментира в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов, медиен и социален изследовател към центъра "Open Space" в Open University, Великобритания.

Коментарът му е по повод среща на върха на Г-7. В противовес на Китай бе приет план за подкрепа на развиващите се държави. Форумът бе съпроводен от масови протести. Лидерите на седемте най-развити индустриални страни в света се споразумяха да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, но без конкретни ангажименти.

„Много важно послание, което излъчиха световните лидери, това не може да бъде оспорено, е солидарността и усилието да се изравнят неравнопоставеностите с глобалния Юг , с развиващите се страни, така че в този смисъл срещата имаше позитивни ефекти. Но разбира се, критиките не могат да бъдат пропускани и омаловажавани“, каза още Антонов.

"Самият Китай, въпреки противоречивите позиции, последните години дава отчетливи заявки за решаване на климатичните проблеми, които засягатг и собствената му територия. Можем да бъдем в една или друга степен опитимисти, но тепърва трябва да се видят доколко реалистични ще бъдат тези действия.

Предстои в края на годината следващата конференция в Глазгоу на Конвенцията за климатичните промени и изглежда, че тя ще даде отговора реални ли са тези обещания или това е поредният кръг на "сладки приказки" от страна на големите държави, без да се стига до конкретни действия", заяви още Антонов.

Антонов смята, че ако се търси глобален ефект за това да има повече ваксини за бедните държави, да се инвестира в зелени технологии, то трябва да се търсят по- реални потоци на финансиране към развиващия се свят от страна на богатите страни.

Антонов е автор на изследвания по проблемите на екологичната журналистика, отразяването на природозащитни теми и промяна в климата и връзката медии-гражданско участие. Специализирал околна среда в Централно-европейския университет - Будапеща.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му.  Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55