Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Антонов: На срещата на Г-7 се видя солидарността да се изравнят неравнопоставеностите в света

Павел Антонов
Снимка: Личен архив

„Имаше доста активно медийно отразяване на срещата на Г-7 у нас, което е само по себе си постижение на тази среща, доколкото основното послание от нея е позитивно – че богатите, развитите страни, към които и България е стреми да принадлежи, обръщат сериозно внимание на темите за опазване на климата, така и на загубата на биологично разнообразие“, коментира в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов, медиен и социален изследовател към центъра "Open Space" в Open University, Великобритания.

Коментарът му е по повод среща на върха на Г-7. В противовес на Китай бе приет план за подкрепа на развиващите се държави. Форумът бе съпроводен от масови протести. Лидерите на седемте най-развити индустриални страни в света се споразумяха да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, но без конкретни ангажименти.

„Много важно послание, което излъчиха световните лидери, това не може да бъде оспорено, е солидарността и усилието да се изравнят неравнопоставеностите с глобалния Юг , с развиващите се страни, така че в този смисъл срещата имаше позитивни ефекти. Но разбира се, критиките не могат да бъдат пропускани и омаловажавани“, каза още Антонов.

"Самият Китай, въпреки противоречивите позиции, последните години дава отчетливи заявки за решаване на климатичните проблеми, които засягатг и собствената му територия. Можем да бъдем в една или друга степен опитимисти, но тепърва трябва да се видят доколко реалистични ще бъдат тези действия.

Предстои в края на годината следващата конференция в Глазгоу на Конвенцията за климатичните промени и изглежда, че тя ще даде отговора реални ли са тези обещания или това е поредният кръг на "сладки приказки" от страна на големите държави, без да се стига до конкретни действия", заяви още Антонов.

Антонов смята, че ако се търси глобален ефект за това да има повече ваксини за бедните държави, да се инвестира в зелени технологии, то трябва да се търсят по- реални потоци на финансиране към развиващия се свят от страна на богатите страни.

Антонов е автор на изследвания по проблемите на екологичната журналистика, отразяването на природозащитни теми и промяна в климата и връзката медии-гражданско участие. Специализирал околна среда в Централно-европейския университет - Будапеща.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39