Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с българската Джейн Гудол - Жасмина Георговска

През есента у нас се открива образователна програма като част от проекта на Гудол

Джейн ме научи да не спирам да търся позитивното в околните

Жасмина Георговска с Джейн Гудол
Снимка: Личен архив

В рамките на отминалия  Софийския форум на науката ви срещнахме за порден път със световноизвестният хуманист, природозащитник, приматолог Джейн Гудол, която неуморно продължава да ни призовава по-целенасочено да  опазваме  околната среда,  мъдро ни напомняна за климатичните промени, за  значението и  необходимостта  да се обърнем  много по-задълбочено и  сериозно към природата.

Сега ви срещаме с българка, която е в екипа на Джейн Гудол, тя е нейна последователка и работи за откриването на клон на фондацията и в България. Това е Жасмина Георговска:

„Живея в Англия от близо 13 години и работя за института „Джейн Гудол“. За дейностите, които се предвижда да се извършват в България сме почти на финалната права. Ще стартираме програмата „Корени и стъбла“ – тя е образователна програма за млади хора и сме много развълнувани. Очакваме програмата за България да стартира наесен. Помага ни Британският съвет в България и сме им много благодарни за съдействието. Вече сме осъществили връзка с лектори, учени и през следващите няколко месеца ще изберем пилотните училища, където ще започне програмата“, разказа в „Хоризонт до обед“ Георговска.

„Целта е да се постигне позитивна промяна за околната среда и животните у нас. Ще се реализират проекти на младите хора в тези области, като ние ще осигуряваме ресурси на учителите, които те могат да споделят и използват за проекти с учениците. Идеята е младите хора да се научат да работят в екип и как да помагат на околната среда. Програмата ще е безплатна за младежите и девойките“, посочи още Жасмина Георговска.

По думите й така скоро България също ще бъде част от голямото семейство на Джейн Гудол, която е почти във всяко кътче на света.
Сувенир от фондацията на Джейн Гудол Снимка:Славена Илиева
"На много неща ме е научила Джейн, но това, което ще остане завинаги с мен, е как да търсиш позитивното около себе си и да не спираш, да не губиш надежда, да не споря с никого, а да го изслушвам, дори да не съм съгласна с него, да бъда търпелива и мъдра", каза още Георговска.
 
Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57