В социалните мрежи циркулират твърдения, че е възможно да се сдобиеш със сертификат за ваксинация, без да се ваксинираш.
Възможността за изваждане на такъв сертификат с невярно съдържание среща неодобрението на пациенти, показва проверка на „Хоризонт“ пред столична поликлиника.
„Това е неморално, безсмислено, в ущърб и на самите хора, и на всички нас, които контактуваме с тях. Би трябвало да се замислят, че не живеят сами в този свят.“
„Тези хора се подиграват не само със своето здраве, но и със здравето на другите хора.“
В социалните мрежи хора споделят, че са се сдобили със сертификат за ваксинация от лекар, без да са били ваксинирани. Сертификатът е оригинален – доза от ваксината се изписва, но реално не се инжектира.
Има натиск от пациенти върху лекари, коментира председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов. Той самият е бил подпитван от пациенти.
„Лекарите не са тези, които търсят и предлагат такава услуга. При всички случаи са подложени на натиск от пациент“, отбелязва Миндов и определя това като рисково за съответния медицински специалист.
Според д-р Миндов нито един общопрактикуващ лекар не би рискувал да изгуби работата си заради фиктивна ваксинация. „Много малко са.“
След 6 месеца този сертификат става невалиден и ще трябва да търсят друг или да преболедуват, напомня той.
Ние не можем да упражняваме контрол, има други служби за това, подчертава Героги Миндов. Според него ако има няколко души наказани, другите ще се стреснат и „ще се замислят дали да го правят повече.“
Фалшивите ваксини могат да изкривят официалната статистика, когато след време мнимо ваксинирани лица се разболеят, обръща внимание Шаркова.
„Те ще влязат в тази графа - ваксинирани, но заразени и това ще компрометира данните за ефикасността на ваксината.“
Ако извън рутинната статистика се увеличи броят на ваксинираните и разболели се от коронавирус впоследствие, през засичането на данните може да се проследят тенденции, смята Шаркова.
„И евентуално на базата на тези тенденции да се търси недобросъвестно поведение от страна на медицинските специалисти.“
„Тези данни съществуват, просто някой трябва да прави въпросната съпоставка, това да става автоматично за всеки един потвърден случай на Covid-19.“
Друго решение Мария Шаркова вижда във възможността лекарят и пациентът да не са сами при поставянето на ваксината и да присъства трето лице.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..