Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Колектив“ с отличие на публиката от европейските филмови награди LUX

Снимка: Pixabay

Румънският документален филм „Колектив“ получи отличието на публиката на европейските филмови награди LUX в Страсбург. Филмът имаше и номинация за „Оскар“ за най-добър международен филм и за най-добър документален филм за 2021 година.

За всички ленти, които са финалисти за наградата LUX, се осигуряват субтитри на 24 официални езика на Европейския съюз.

Наградата LUX на публиката, както е новото име, има сериозен принос за разпространението, което се води слабото място на европейското кино. Макар на стария континент да са продуцирани 1881 филма за 2019 година, което е над два пъти от направените като брой в САЩ, американските филми представляват 63% от пазара в Европейския съюз в сравнение с 29% дял на европейските филми. 

Затова, благодарение на сътрудничеството между Европейския парламент и програма "Творческа Европа", мрежа от над 1200 кина предлагат прожекции на филмите финалисти, както и дискусии между публиката и създателите на филмите. Крайният победител тази година бе определен на базата на усреднените оценки, дадени от публиката и от депутати в Европейския парламент, като двете групи имаха равна тежест от 50%. Пандемията от Covid-19 засегна силно филмовата индустрия и сектора на културата като цяло. Затова прожекциите в салоните по изключение бяха заменени с онлайн излъчване.

Публиката имаше възможност да оцени филмите до 23 май, а евродепутатите -  до 8 юни. На 9 юни "Колектив“ на румънския режисьор Александър Нанау стана победител:

Лентата носи името на нощен клуб в Букурещ, където през 2015 година пожар взема живота на 27 души, а 180 са ранени. Екип от журналисти разследва последвалата смърт на други 37, постъпили в болници от рани, които не са животозастрашаващи и, след като един лекар подава сигнал до репортери, а техните разкрития доказват мащабни измами в здравеопазването, се разплита корупция в сектора.

Крис Захариев - българският посланик на европейските награди LUX и е един от най-популярните влогъри у нас, сподели за БНР:

"Най-вълнуващото за мен на тези награди LUX е, че това не са случайно селектирани филми, които хората да гледат, а са едни от най-добрите заглавия въобще за миналата година. Заражда се вълна в европейското кино, което се занимава с хората, които са отритнати от обществото, и изследва техните животи".

Другите два филма, които се състезаваха тази година за наградата LUX на публиката бяха "Още по едно" на датския режисьор Томас Винтерберг и "Тяло Христово" на поляка Янко Маса. 

"Още по едно" е копродукция между Дания, Нидерландия и Швеция и третира темата за алкохолизма, а полската лента проследява историята на 20-годишния Даниел, който се преобразява духовно, докато живее в център за младежи, лишени от свобода.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08