Наградата LUX на публиката, както е новото име, има сериозен принос за разпространението, което се води слабото място на европейското кино. Макар на стария континент да са продуцирани 1881 филма за 2019 година, което е над два пъти от направените като брой в САЩ, американските филми представляват 63% от пазара в Европейския съюз в сравнение с 29% дял на европейските филми.
Затова, благодарение на сътрудничеството между Европейския парламент и програма "Творческа Европа", мрежа от над 1200 кина предлагат прожекции на филмите финалисти, както и дискусии между публиката и създателите на филмите. Крайният победител тази година бе определен на базата на усреднените оценки, дадени от публиката и от депутати в Европейския парламент, като двете групи имаха равна тежест от 50%. Пандемията от Covid-19 засегна силно филмовата индустрия и сектора на културата като цяло. Затова прожекциите в салоните по изключение бяха заменени с онлайн излъчване.
Публиката имаше възможност да оцени филмите до 23 май, а евродепутатите - до 8 юни. На 9 юни "Колектив“ на румънския режисьор Александър Нанау стана победител:
Лентата носи името на нощен клуб в Букурещ, където през 2015 година пожар взема живота на 27 души, а 180 са ранени. Екип от журналисти разследва последвалата смърт на други 37, постъпили в болници от рани, които не са животозастрашаващи и, след като един лекар подава сигнал до репортери, а техните разкрития доказват мащабни измами в здравеопазването, се разплита корупция в сектора.
Крис Захариев - българският посланик на европейските награди LUX и е един от най-популярните влогъри у нас, сподели за БНР:
"Най-вълнуващото за мен на тези награди LUX е, че това не са случайно селектирани филми, които хората да гледат, а са едни от най-добрите заглавия въобще за миналата година. Заражда се вълна в европейското кино, което се занимава с хората, които са отритнати от обществото, и изследва техните животи".
Другите два филма, които се състезаваха тази година за наградата LUX на публиката бяха "Още по едно" на датския режисьор Томас Винтерберг и "Тяло Христово" на поляка Янко Маса.
"Още по едно" е копродукция между Дания, Нидерландия и Швеция и третира темата за алкохолизма, а полската лента проследява историята на 20-годишния Даниел, който се преобразява духовно, докато живее в център за младежи, лишени от свобода.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..