Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Персона“ се вглежда във всеки от нас

Една от огромните маски е изработена от въжета
Снимка: Кремена Данева

Образи от въжета, от метал, керамични късове, пирони и течна гума. Това е лицето на изложбата „Персона“ („РЕRSONA“), дело на керамичката Силвия Митовска и архитекта Петър Белев. Изложбата се открива тази вечер в зала "2019“  на Градската художествена галерия в Пловдив.

Майка и син подготвят концептуалната изложба няколко години. По думите на Митовска това е общо художествено произведение на двама творци с много различна индивидуалност.

Думата "персона" произхожда от латинския глагол „personare“ и в началото се е отнасяла за театралната маска. Терминът еволюира и днес определя един от архетипите в психологията на Карл Густав Юнг - идеалния аспект на личността, който представяме на външния свят, изтъква в анотацията за експозицията Петър Белев.  

Силвия Митовска с една от творбитеИзложбата повежда посетителя към анонимна личност под формата на огромни маски, а погледът към всяка една от тях е и възможност зрителят да открие свои проекции в различни ситуации и по различно време.

Тези прояви са част от нашия живот. Със сигурност всеки от нас е постъпвал така“, казва Силвия Митовска за многото превъплъщения, намерили свой артистичен израз в изложбата. Авторите ни срещат с „един човек и неговите много лица“.

Да провокираме размисъл - това беше водещото за нас, когато започнахме да работим по изображенията, разказва Силвия Митовска.

Маската, която носим в обществото, се адаптира като хамелеон и се променя многократно според ситуацията и контекста, отразявайки цветовете на своята среда, обобщава Петър Белев.

Общото внушение на скулптурите се допълва от 20 живописни платна. В експозицията е вплетена и анимация.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16