Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Тодоров: С пандемията натрупахме безценен опит в справянето с остри ситуации

На 21 март 2020 г. бяха ограничени пътуванията без неотложен повод.
Снимка: БГНЕС

Пандемията трябва да се използва за институционален градеж, институциите да бъдат укрепвани и да се развива тяхната дееспособност. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Христо Тодоров от Нов български университет преди кръгла маса, на която ще се обсъждат извънредните мерки и действията на институциите през последната година и половина.

Според проф. Тодоров е бил натрупан „безценен опит в справянето с остри ситуации и би било глупаво да не си извлечем поуките, да се спъваме все в един и същи камък“.

Решаващият фактор в действията не само на нашето правителство, но и на голяма част от страните в Европа, беше неизвестността на размера на опасността, изтъкна Христо Тодоров в предаването „Преди всички“.

В дебатите върху мерките в много страни се утвърждава леко раздразнената теза, че правителствата са реагирали прекомерно. Това е естествено, но въз основа на знанията, които имаме в момента, поясни той.

Доколко прекомерните ограничителни мерки са се оказали ефективни, е въпрос на анализ, допълни проф. Тодоров.

При такива драстични мерки, които се взимат в толкова кратки срокове, винаги на преден план ще излиза въпросът за легитимността, смята проф. Христо Тодоров.

В нашия случай в комуникацията с обществото могат да се видят сериозни дефицити, отчита Тодоров. По думите му публичните говорители с времето са станали по-опитни, по-добре са дозирали посланията си, обрали са част от емоционалните изблици от началото на пандемията.

Свръхреакцията идва от неувереност в капацитета на системата, в нейната дееспособност. Този капацитет се разви във времето и това донесе известно спокойствие както в обществото, така и сред тези, които управляват процеса.“

С оглед на моментната ситуация ние стоим добре. Нивото на мерките е като че ли адекватно. Въпросът опира до това какво може да се прогнозира и какво не може да се прогнозира“, коментира преподавателят.

Органите, управляващи целия процес, трябва да съобразяват както краткосрочните, така и дългосрочните заплахи, обобщи Христо Тодоров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семействата във Воден и Крайново, останали без дом при пожар, вече имат нови жилища

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина. Година..

публикувано на 16.07.25 в 16:20

Обвиниха бивш министър на здравеопазването на Хърватия за корупция

Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ.  Властите твърдят, че при..

публикувано на 16.07.25 в 15:58

Меморандум за по-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата

Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..

публикувано на 16.07.25 в 15:56

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..

публикувано на 16.07.25 в 15:41
Снимката е илюстративна

Пожар в Кресненския дял на НП "Пирин"

Служители на Национален парк "Пирин" и пожарникари от Сандански гасят пожар, възникнал в Кресненския дял на защитената територия. Огънят е бил забелязан от парковата охрана в късния следобед вчера и веднага група служители са тръгнали към мястото, което е труднодостъпно и е на 1880 метра надморска височина, потвърди БНР главният експерт в..

публикувано на 16.07.25 в 15:35
Андрей Марков

Андрей Марков: Колкото са средства за пациентите - 5 млрд. лв., още толкова доплащат

Проблемът с кадрите в болниците може да се реши с бърза промяна на финансовия модел на системата на здравеопазване, каза в интервю пред БНР управителят на частна болница в София Андрей Марков , който е и член на УС на Българската болнична асоциация.  "Започнахме тази дейност през 1995 – 1996 г. и замръзна в 2000 г. Оттогава..

публикувано на 16.07.25 в 15:31
Екрем Имамоглу

Осъдиха арестувания кмет на Истанбул за обида и заплахи към градския прокурор

Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу получи присъда от година и осем месеца за "обида и заплахи" към градския прокурор Акън Гюрлек.  В съда Имамоглу отрече всички обвинения, като посочи, че е преследван заради плановете си да участва в президентските избори през 2028 г. Днешното дело е по едно от поредицата обвинения срещу..

публикувано на 16.07.25 в 15:18