Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Методиева: Уязвимите общности са невидимият аспект на пандемията

В Covid условия се открои несъвършенството на социалната работа с тези групи, смята основателката на Сдружение „Маргиналия“

Юлиана Методиева
Снимка: БГНЕС

Извънредното положение постави в незащитена ситуация особено хората от уязвимите групи. Това каза в интервю за БНР Юлиана Методиева от Сдружение „Маргиналия“, създател и главен редактор на сайта Маргиналия.

Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският хелзинкски комитет и Сдружение „Маргиналия“ ще представят днес доклад от изследване за медийната независимост и правото на информация по време на пандемията. Изследването е проведено посредством анкети, интервюта и фокус групи в затворени общности – ромски махали, домове за възрастни, за хора с увреждания, затвори, психиатрични клиники.

„Бяхме на терен. Когато отидеш по време на пандемия в гета или се срещаш с хора с увреждания, отиваш в затворите като изследовател, трябваше едновременно да проучим тяхната степен на информираност какво е Covid и как те се себеусещат по време на тази пандемия. Това са най-уязвимите хора. Те до голяма степен се оказаха и невидимият аспект на пандемията“, коментира Юлиана Методиева в предаването „Преди всички“.

Тя поясни, че по време на блокадите на градовете и посланието за социална дистанция в началото на коронакризата миналата година, в кварталите на малцинствата се е получил обратен ефект.

„Те се сгъстиха. Не само нямаше как да спазват дистанцията, но и животът им само в махалата превърна в един абсурд тази мярка.“

Правата на човека, спазването на хуманистичната атмосфера в едно общество са били нарушени, смята Юлиана Методиева.

Това са две паралелни реалности. Ние не си даваме сметка докрай как неспособността да се интересуваме от хората, които са в тези пространства довежда до трагично измерение на тяхното съществуване. /…/ Те живеят като в клетка. Забранен им беше всякакъв достъп до техните роднини. /.../ Броят на смъртните случаи е толкова голям, че няма да посмея да го кажа.“

Несъвършенството на социалната ни работа с тези групи, в Covid условия се открои напълно, подчерта Методиева.

Изследването регистрира от една страна недоверие към институциите, от друга страна недоверие към медиите.

„Като започнем от затвора на остров Белене и свършим с квартал „Факултета“ в София – все едно дали говорим за хора с увреждания, затворници или роми, те са като един, напълно убедени, че става дума за изготвен някъде вирус, който трябва да унищожи излишните хора. Те не вярваха на медиите, не вярваха на политиците. Смятаха, че това е особен тип бизнес. /…/ Дума не искаха да чуят за това, че биха могли да бъдат по-защитени, ако се доверят на здравните власти и приемат всички мерки, които искаме от тях, да слагат маските или да се ваксинират.“

Юлиана Методиева посочи и как са отговаряли участниците в проучването, запитани защо не се ваксинират:

„Ние вярваме в Бог, Бог ни пази, ние сме ваксинирани с ваксината на вярата. Медиите не са достатъчно представителни за тях.  Това взаимно недоверие ги обрича на живот в изолация.“ 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19