Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сейед Мохаммад Джавад Расули: Иран се стреми да премахне санкциите, но не на всяка цена

Н. Пр. Сейед Мохаммад Джавад Расули
Снимка: www.mu-sofia.bg

Иран провежда избори за президент на фона на продължаващи санкции, наложени през 2018 година на Техеран след излизането на Съединените щати от споразумението за ядрената програма и на продължаващи и в момента разговори за съживяване на действието на документа.

Анализатори са категорични, че пред новия държавен глава ще има редица предизвикателства, основните от които са отмяна на наложените санкции, от които ще зависи и по-нататъшното развитие на икономиката на Иран, промяна във външната политика и, не на последно място, предприемане на действия за овладяване на епидемията от коронавирус в страната.

Избирателна секция за президентския вот в Иран е разкрита и у нас.  

В интервю за Българското национално радио посланикът на Иран в София - Негово превъзходителство Сейед Мохаммад Джавад Расули изрази мнение, че пътят за справяне с икономическите проблеми в момента минава през отмяна на санкциите и през по-активна работа по възстановяване и привличане на чуждестранни инвестиции.

Премахването на санкциите, които много затрудняват държавата и провеждане на външна политика, ориентирана към развитието и укрепване на отношенията със съседите, може би ще е сред най-важните външнополитически приоритети на новия президент, подчертава иранският дипломат.

„Всички избори са смятани за важен етап в развитието на обществата. Ислямска република Иран е държава, базирана на избори. И един от основните принципи на политическата система, за създаването на която нашият народ гласува с 98,2% след победата на Ислямската революция, е републиката и важната роля на хората в управлението на страната. През четирите десетилетия от създаването на Ислямската република, в Иран са проведени 40 избора. Конституцията на страната ни дава право на хората да имат основна роля в избора на всички основни елементи на своята държава“, изтъква Н. Пр. Сейед Мохаммад Джавад Расули.

По думите му най-важният приоритет са икономическите проблеми и предизвикателствата пред страната.

„Неща, които са резултат от наложените и продължаващи санкции, които потискат икономиката ни. Икономиката е ключов сектор и за това е важно да се работи за намиране на начин за премахване на ограниченията от една страна и от друга - за реформиране на структурата и икономическото управление и разчитане на вътрешните възможности на Иран.“

В предизборната кампания се открои и темата за привличане на чуждестранни инвестиции. Възможно ли е това да се направи скоро, за да се съживи икономиката на страната?

„Иран е държава с много възможности и капацитет за привличане на чужд капитал. Това се доказа и след Съвместния всеобхватен план за действие по отношение на ядрената програма на Иран. С вдигането на значителна част от санкциите след влизането в сила на плана, много компании изразиха интерес да инвестират в Иран. Последвалото обаче по-късно едностранно оттегляне от документа от страна на Съединените щати и връщането и засилването на санкциите намалиха или прекъснаха дейността на много чуждестранни инвеститори. За тях 80-милионният пазар на Иран и около 400-милионният на съседите, богатите природни ресурси и евтината работна ръка са добри стимули за развиване на бизнес в страната ни. С подписването на стратегическия договор между Иран и Китай се очакват около 400 милиарда долара китайски инвестиции за период от 20 години, но иранският пазар има потенциал да привлече повече капитал“, категоричен е Сейед Мохаммад Джавад Расули.

Запитан ще окажат ли влияние върху предстоящите избори започналите вече действия по преговорите за ядрената програма и евентуално смекчаване на санкциите срещу Иран, посланик Расули заяви:

„Позицията на Ислямска република Иран по отношение на споразумението за ядрената програма е съвсем ясна и категорична и всички длъжностни лица в държавата, всички кандидат-президенти са на едно мнение по този въпрос. Иран не се оттегли от документа след решението за това на Съединените щати и в продължение на година води политика на стратегическо търпение, след което намали ангажиментите си на няколко етапа. С идването на власт на новия американски президент Джо Байдън в световната общност нараства надеждата за възраждане на Съвместния всеобхватен план за действие по отношение на ядрената програма на Иран. Предстои да видим дали ще има отмяна на санкциите и дали ще получим гаранции, че такива няма да бъдат прилагани отново. Не може да се очаква Иран да продължи да изпълнява задълженията си по документа, докато е под едностранни санкции. Ние се стремим да премахнем ограниченията, но не на всяка цена.“

Неотдавна върховният лидер на Иран Али Хаменей коментира, че очаква от световните сили, ангажирани с преговорите действия, а не обещания. В какво трябва да се изразяват действията ?

„Очакваните действия от тях са съвсем ясни. Не очакваме нищо повече от поетите ангажименти от Съединените щати и европейските държави в Съвместния всеобхватен план за действие, а именно - пълно придържане към неговите параметри и ефективно вдигане на всички санкции, наложени на Иран.“

Кои са важните задачи от първостепенно значение във вътрешнополитически план, с чието решаване бъдещият президент ще трябва да се заеме след поемане на поста ?

„Най-важният вътрешен приоритет на новия президент е да се рационализират икономическите дела и да се неутрализират ефектите от санкциите. Трябва да се използват вътрешният капацитет и възможности, за да се ограничи инфлацията и да се подобри бизнес средата. Овластяването на частния сектор е една от мерките, които могат да бъдат поставени на дневен ред.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Първо студио на БНР: Връчват Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио ще бъдат връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 година. По традиция Съюзът дава отличията за творчески постижения по повод Деня на народните будители първи ноември. Те са за публикации, предавания и обществено значими прояви на журналисти за..

публикувано на 09.11.24 в 08:23
Провинция Идлиб, Западна Сирия

Сирийски войници са ранени при израелски удар в районите на Алело и Идлиб

Сирийски войници са били ранени при израелски въздушен удар през изминалата нощ в района на градовете Алепо и Идлиб. Израелската атака е била извършена около полунощ, като са пострадали няколко души и са били нанесени материални щети. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права, целите са били военни обекти, а в района са били..

публикувано на 09.11.24 в 08:12
Украинският омбудсман Дмитрий Любинец (вляво) и руската му колега Татяна Москалкова (вдясно) по време на международна конференция на омбудсманите в Анкара,12 януари 2023 г.

Омбудсманите на Украйна и Русия са разменили списъци с военнопленници

Омбудсманите на Украйна Дмитрий Лубинец и на Русия Татяна Москалкова са се срещнали на територията на Беларус. Двамата са си разменили списъци с военнопленници, както и писма на военнопленници до техните роднини. Със съдействието на Международния червен кръст двамата са организирали преместването на 91-годишна жена от Украйна в Русия, за да..

публикувано на 09.11.24 в 08:01
 Джо Байдън

Байдън: Украйна ще получава военна помощ от САЩ толкова дълго, колкото е необходимо

След руската инвазия в Украйна президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че страната ще получава военна помощ толкова дълго, колкото е необходимо, за да отблъсне Русия. Новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, обеща да сложи бързо край на войната. Според премиера на Унгария Виктор Орбан Европа не може да..

публикувано на 09.11.24 в 07:50

За и против пиесата на "Оръжията и човекът" на Малкович

Какво се случи снощи на втория ден от протестите срещу постановката "Оръжията и човекът" ? Снощи беше втората премиерна дата на спектакъла, режисиран от Дножн Малкович в Народния театър. След като в четвъртък вечер се стигна до безредици пред сградата на театъра и отлагане на представлението с един час, което беше играно само пред журналисти и..

публикувано на 09.11.24 в 07:35

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание

Националният съвет на "Продължаваме промяната" се събира на заседание днес. По време на срещата ще бъдат обсъдени както резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27-ми октомври, така и бъдещите политически действия на партията в новия 51-ви парламент.  Сред тях - реакциите на поставените от ПП-ДБ условия, за да се водят разговори за..

публикувано на 09.11.24 в 07:30

"Гардиън": Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство са се влошили, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, твърдят официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", като изразяват разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна, четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 04:28