Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на отворените врати ще се проведе в НАО Рожен

В Обсерваторията ще бъде монтиран нов телескоп

Снимка: Национална астрономическа обсерватория Рожен

На празника на "Света Троица" ще се проведе ден на отворените врати в Националната астрономическа обсерватория  в Рожен. В Обсерваторията ще пристигне представител на австрийска фирма, производител на новия телескоп с оптична система, чието изграждане предстои.

Обсерваторията в Рожен е единствената в света с параклис. Непосредствено до голямата кула с най-големия телескоп е параклисът "Свети дух", построен е през 1935 година. Всяка година на храмовия празник там пристигат хора от околните села. И тази година ще се съчетае духовния празник с деня на отворените врати. При спазване на противоепидемичните мерки посетителите ще могат да разгледат безплатно най-големия астрономически комплекс в Югоизточна Европа.

"Традицията тук е местните хора от Чепеларе, от Смолян, от Соколовци да организират курбан и честване на празника на параклиса. Така че на тази дата се събират много хора в обсерваторията и затова и навремето ръководството на института е решило, че е най-добре на този празник да се организира и ден на откритите врати. Така че всеки, който дойде, който желае може да посети Обсерваторията и да разгледа апаратурата, с която ние работим, да се запознае с нашата работа на астрономите в Рожен", каза професор Евгени Семков, директор на Института по астрономия.

След броени дни в обсерваторията пристига представител на австрийската фирма производител на нов телескоп, чието изграждане предстои. Специалист от Австрия ще се запознае с обсерваторията и с площадката, на която се планира да се монтира.

"Телескопът ще бъде най-модерното, което се прави в момента, в тази част на астрономията, наблюдателната астрономия в оптичната област. Така че ние сме поръчали телескоп, който отговаря на всички необходими условия. Той може сам да следи обектите без човешка намеса, много качествени снимки ще може да прави на небесните обекти. Същевременно телескопът е сравнително малък и компактен и няма нужда от такава голяма кула, която имаме на двуметровия телескоп. Кулата, която също е включена в цената на самия телескоп е с размери 6 метра на диаметър и 8 метра височина, ще бъде много по-ефективен за работа, защото той ще може да работи в автоматичен режим, ще може да му се зададе програма какви точно наблюдения кои обекти да следи и наблюдава без човешка намеса, което го прави много по-ефективен в сравнение с тези телескопи, които са от преди 40-50 години идеология техническа",  допълни още професор Евгени Семков.

Предстои да има още един ден на отворени врати в края на август. Той ще е с по-голяма насоченост и в астрономията с повече демонстрации на това какво може да се наблюдава.

"Не очакваме нещо, което да е необичайно и свръхестествено, но това, което и вие споменахте е свързано с метеорни потоци, случайно падащи звезди, които можем да видим. Планетите на нощното небе през лятото ще се виждат на залез слънце и Венера, и Меркурии се виждат. Малко по-късно през лятото в по-нормално време след 10-11 часа през нощта ще може да се вижда Юпитер. По-късно ще се забелязва и Сатурн", допълни директорът на Националната астрономическа обсерватория Рожен доц. д-р Никола Петров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59