След повече от три години в ареста и под домашен арест, бившият кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева излиза на свобода срещу парична гаранция от 10 000 лева. Тя обаче има забрана да напуска страната.
Решението е на Върховния касационен съд, пред който Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и бившият районен кмет Петко Дюлгеров обжалват осъдителните си присъди по делото за поискан подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин.
За последно по мярката за неоклонение на Иванчева се е произнасял през март Спецапелативният съд. Искането беше мотивирано с участието й в изборите на 4 април. Тогава съдът отказа.
Днес стана ясно, че бившата кметица на „Младост е бременна и според върховните съдии това предполага свободен достъп до медицинска грижа. Въпреки възраженията на прокуратурата, те определиха продължаването на домашен й арест като вече непропорционална мярка. Иванчева заяви, че се радва, но и е притеснена:
„Три години и повече съм безработна, имам доста разходи, плюс бременността, изследвания, лекарства, вероятно ще направим кампания да помоля хората да ми помогнат“, каза тя.
Два часа по-късно адвокат е дал необходимите за свободата на Десислава Иванчева 10 хиляди лева, съобщи самата тя във Фейсбук и тя призова за дарения, за да върне парите.
Иначе очакваният днес финал на делото, което властите отчитат в категорията „висока корупция“, беше отложен за неопределено време, защото ВКС изиска информация от Висшия съдебен съвет (ВСС) за проверка, свързана с председателя на Апелативния специализиран съд Георги Ушев. Тя е за негови действия, докато процесът беше на първа инстанция, а мерките за неотклонение на Иванчева, Петрова и Дюлгеров бяха променени от задържане под стража на домашен арест.
Намеса на Ушев осуети излизането им на свобода, за което беше сезиран и Съветът. В последствие именно Ушев председателстваше съдебния състав, потвърдил - макар и силно редуцирайки ги, ефективните присъди на тримата подсъдими.
Според адвоката на Биляна Петрова, тази информация е важна за делото:
„От това може да произтече отмяна на решението на апелативния специализиран съд и връщане за ново разглеждане на делото, за което ние сме писали в жалбите си. Аз смятам, че делото трябва да бъде върнато директно на прокуратурата, защото до ден днешен не разбирам за какво е обвинена Биляна Петрова“, каза адвокат Емануил Йорданов.
Той обаче не изключи Съветът да не се е занимавал с казуса
„Знаете кой е неформален лидер на Висшия съдебен съвет. Кой? Гешев, кой. Това дело бе част от пиара за избиране на Гешев за главен прокурор“.
Процесът бе предшестван от зрелищен арест в центъра на София, за който е сезиран Европейският съд по правата на човека.
В ранния следобед на 17 април 2018 година Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха задържани и държани с белезници с часове на кръстовището до Спортното министерство. Акцията се ръководеше лично от настоящия главен прокурор Иван Гешев - тогава ръководител на Специализираната прокуратура, и от настоящия консул Пламен Георгиев - тогава ръководител на Антикорупционна комисия. В колата на Иванчева и Петрова бяха намерени белязани пари.
Белязани банкноти - но при доста по-дискретна акция разследващите откриха и у бившия районен кмет на "Младост" Петко Дюлгеров. Според прокуратурата той е посредничил между Десислава Иванчева и Биляна Петрова и изнудвания от тях бизнесмен Александър Ваклин.
Тежките осъдителни присъди, постановени от Специализирания наказателен съд - 20 години затвор за Иванчева, 15 - за Петрова и 12 - за Дюлгеров, бяха отменени от второинстанционния спецсъд и той ги намали съответно на 8 ,7 и 6 години затвор.
Десислава Иванчева и Биляна Петрова излязоха от ареста малко преди Рождество на 2018 година, под "домашен арест".
Делото стига до Върховния касационен съд, защото от присъдите се оказаха недоволни и подсъдимите, и прокуратурата.
Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен, има пострадали полицаи. Има и..
След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция. "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..